Stavebnictví opět roste vysokým tempem

České stavebnictví opět nabírá na obrátkách. Podle údajů Českého statistického úřadu v listopadu meziročně vzrostlo o 9,9 procenta. Listopadový růst byl nejvýraznější od loňského dubna, kdy stavebnictví vzrostlo o rekordních více než 62 procent. K opětovnému růstu výroby přispěla stavba silnic a dálnic. Naproti tomu stavební práce na opravách a údržbě stavebních objektů v listopadu mírně klesly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výstavba | Foto: Jan Rosenauer

Radiožurnálu to řekla hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. "Výsledek je poněkud statisticky nadhodnocen, díky tomu, že listopad 2004 měl o dva pracovní dny více než listopad 2003. Nicméně i po očištění o počet pracovních dní stále zůstává tempo růstu stavebnictví velice vysoké. Po přechodném zpomalení tempa růstu v několika předchozích měsících se tím pádem stavebnictví znovu dostává do velmi vysokého tempa."

Podle Šichtařové se můžeme těšit, že stavebnictví výrazně poroste i v letošním roce. "Stavební firmy vykazují velice dobrou kondici - o tom například svědčí růst produktivity práce na jednoho jejich zaměstnance. A navíc stavební firmy by neměly mít nouzi o zakázky ani v roce 2005. Státní podpora určená pro bydlení se postará o vysoký zájem o stavbu nových bytů. A rychlý růst ekonomiky ve spojení s nízkými úrokovými sazbami se zase zaslouží o výstavbu nových nebytových prostor."

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme