Dle návrhu nové směrnice Evropského parlamentu, by se měly začít zateplovat starší domy a do budoucna je plánované stavění domů s nulovými emisemi. Tento návrh má jak svoje podporovatele, tak odpůrce.
Po celé zemi jsou tisíce rozbořených domů, zničených měst a vesnic. Výhoda rozhodně spočívá v rychlosti. Hrubá stavba rodinného domu by touto technologií mohla být hotová zhruba za tři až čtyři dny.
Vláda slíbila rekordní investice do dopravních staveb, jenže výsledky jsou bídné. Zároveň Češi trpí nedostatkem bytů, přesto se jich začalo stavět o poznání méně než loni.
Růst počtu prváků ve stavebních oborech v uplynulých letech podle institutu převýšil i tempo, jakým začalo přibývat středoškoláků v důsledku demografického vývoje.
V průmyslu se ceny zvýšily o 26,6 %, v zemědělství zrychlil růst na 35,3 %, ve stavebnictví ceny stouply o 12,9 %. Ceny tržních služeb pro podniky byly v dubnu meziročně vyšší o 5,5 %.
Pětina ocele se do Evropy dováží z Ruska a Ukrajiny. Některé evropské stavební a průmyslové společnosti budou muset svou činnost kvůli výpadkům dodávek z východu pozastavit.
Výrobci kovových výrobků jsou kvůli rostoucím cenám oceli a železa nuceni zvyšovat ceny svého sortimentu. Lidé kupují i tyto dražší výrobky v obavách z dalšího cenového růstu.
Jak nahradit písek, zkoumají vědci v různých studiích. Plast se osvědčil jako možná alternativa, která přináší několik pozitiv. Problém s nedostatkem materiálu je ale širšího rozsahu.
„Zejména cement je klíčový. Bohužel je ještě v takové situaci, že se nedá koupit nikde v Evropě,“ říká o nedostatku stavebních materiálů Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Lidé podle ní stále častěji volí při opuštění svého podnikání přerušení živnosti místo jejího zrušení. „To jim v době ekonomické nejistoty umožňuje větší flexibilitu,“ dodala.
Za únorovým poklesem stavebnictví stál propad produkce v pozemním stavitelství, která se meziročně snížila o 13,8 procenta. Produkce stavebnictví klesla o 11 procent.
Propad stavební výroby v Česku mírně zpomalil. V červenci se reálně meziročně snížila o 10,4 procenta po červnovém revidovaném poklesu o 11,8 procenta.
Český statistický úřad potvrdil zpomalení meziročního růstu z předloňských 2,8 procenta na loňských 2,4 procenta. Oproti původním údajům se naopak mírně zvýšil meziroční růst HDP.
Právě fáze projektování je dnes často založena na metodě BIM, která vykresluje celou budovu ve 3D. Díky projektu se například snáz odhalí kazy budovy ještě před samotnou stavbou.
České firmy na práci najímají už i pracovníky z exotických zemí. Na stavbách se tak častěji objevují Nepálci, v masokombinátech zase Mongolové. Jak vypadají náborové akce na dálku?
Devět z deseti firem zprostředkovávajících elektřinu a plyn podvádí, píše Mf Dnes. A tisíce lidí podle Deníku netuší, že mají žloutenku typu C. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Stovky lidí se dál potýkají s víc než půlročním zdržením při vyřizování povolení na rodinný dům a další stavby. Ani změna zákona zatím všude nepomohla problémy vyřešit.
Česko bojuje s nedostatkem stavebních materiálů, píše Mf Dnes. A Hospodářské noviny upozorňují na nová pravidla pro refinancované úvěry. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Dlouhé pořadníky nebo zboží jen pro dlouhodobé klienty a známé. Řeč není o předrevoluční době, kterou má spousta z vás jistě ještě v živé paměti, ale o současné situaci ve stavebnictví.
České stavebnictví je v dobré kondici. Firmy pro letošek odhadují více než pětiprocentní růst, který má pokračovat i v dalším roce. Problémem je ale nedostatek pracovníků.
Jako proslulý pan Lorenc z filmu Na samotě u lesa by se brzy mohl mít každý zedník. Stejně jako on by zdění jen pozoroval z křesla, v ruce by mohl mít místo lahve s pivem tablet.
Více než polovina stavebních firem očekává, že problém s posuzováním vlivu staveb na životní prostředí zpomalí výstavbu. Vyplývá to z průzkumu zpracovaného analytickou společností CEEC Research. Několik desítek projektů má v Česku zastaralé posudky vlivu na životní prostředí, tedy proces EIA. Jsou podle zákona z doby, kdy Česko ještě nebylo v Evropské unii. Taková hodnocení osmadvacítka neuznává a žádá nová, jinak nebude možné čerpat na stavby evropské peníze.
Pět až sedm milionů obyvatel má mít nové hlavní město Egypta, které se právě dnes začíná stavět uprostřed pouště. Budoucí metropole zatím nemá jméno. Jako první se do ní má z Káhiry přestěhovat vláda.
České stavebnictví se po letech útlumu opět rozjelo. Letos a příští rok by mělo podle průzkumu společnosti CEEC research růst téměř o 2,5 procenta. Přesto se toto odvětví z krize dostává jen obtížně. Stavebníkům vadí zdlouhavá výběrová a stavební řízení a také složité zákony.
Ruští řidiči si budou muset na nové silnice a dálnice počkat. Státní dopravní agentura Rosavtodor oznámila, že většinu nových projektů musí kvůli nedostatku financí odložit nejméně o rok.