Teplá zima ovlivňuje i včely, při nedostatečné péči by mohly uhynout

Včelařský ústav upozorňuje, že mírná zima může pro včelaře znamenat potíže. Včely se začínají dříve probouzet k životu a v případě, že se objeví mrazy, budou je muset včelaři důsledně kontrolovat. Jinak hrozí, že jim dojde potrava a uhynou. Dalším problémem jsou včelí paraziti. Za teplé zimy se jim dařilo lépe než za tuhých mrazů, a mají tak na včely více sil. Napadené včelstvo bez zásahu včelaře uhyne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely v pražských Holešovicích | Foto: Včely na střeše

„V současné době mám 107 včelstev, čtyři stanoviště,“ popisuje Jindřich Linhart, pro kterého se včelařství stalo tak velkým koníčkem, že si udělal i včelařskou školu a je z něj včelařský učitel. Vysvětluje, že v těchto dnech musí svá včelstva důsledně kontrolovat. Jinak hrozí, že včelám dojde potrava.

„Dá se to doplnit, smícháte med s cukrem a uděláte takovou placku, která se položí nahoru na rámky,“ říká včelař u jednoho ze svých včelstev. Je ve stínu a tak jsou včely ještě v takzvaném chomáči. Jejich spotřeba energie je pak nízká. Jiná situace je u včel na slunci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teplá zima ovlivňuje i včely. S včelařem Jindřichem Linhartem natáčel redaktor Petr Kološ

„Tady se stalo to, že včelám došly zásoby. Vidíme, že úl je naprosto prázdný, včely jsou zalezlé v buňkách a prostě uhynou hlady. Tady je uhynulá včelí matka,“ ukazuje a pokračuje: „Je to velice nepříjemné, ale je to příroda. A se ztrátami musíte počítat.“

U dalšího úlu je ale všechno v pořádku. Protože na něj celý den svítilo slunce, včely už se daly do práce. Lítají na lísky a sněženky.

„Nám jde pára od úst, ale včely v úle se už pohybují, snaží se čistit buňky. Právě takto vzniká ta velká spotřeba zásob. Když to otevřu a vyndám plást, už tam bude kolečko plodu s novými včelami, které se nám líhnou,“ vysvětluje.

Cenu medu by měl včelař stanovovat podle svých možností

Současná teplá zima není podle Liharta z pohledu včelaře nic abnormálního. „Poslední dva roky mi ukazují, že víc překvapeni ze současného počasí jsme my lidi, včely se dokážou přizpůsobit,“ poznamenává.

Nad zprávami, že se z medu stane nedostatková surovina a že výrazně podraží, se Jindřich Linhart pousmívá.

„Každý včelař by měl cenu medu stanovovat podle svých možností a podle finančních možností okolí,“ říká.

„Platí pravda, co řekla už Marie Terezie, že kilogram medu se rovná kilogramu másla. Ale to je v současné době 180 korun, a to je cena nereálná,“ uvažuje včelař.

Zatím ale podle něj nelze říct, jak velký vliv měla mírná zima na včely. Více prý bude vědět v dubnu.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme