Teplá zima ovlivňuje i včely, při nedostatečné péči by mohly uhynout

Včelařský ústav upozorňuje, že mírná zima může pro včelaře znamenat potíže. Včely se začínají dříve probouzet k životu a v případě, že se objeví mrazy, budou je muset včelaři důsledně kontrolovat. Jinak hrozí, že jim dojde potrava a uhynou. Dalším problémem jsou včelí paraziti. Za teplé zimy se jim dařilo lépe než za tuhých mrazů, a mají tak na včely více sil. Napadené včelstvo bez zásahu včelaře uhyne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely v pražských Holešovicích

Včely v pražských Holešovicích | Foto: Včely na střeše

„V současné době mám 107 včelstev, čtyři stanoviště,“ popisuje Jindřich Linhart, pro kterého se včelařství stalo tak velkým koníčkem, že si udělal i včelařskou školu a je z něj včelařský učitel. Vysvětluje, že v těchto dnech musí svá včelstva důsledně kontrolovat. Jinak hrozí, že včelám dojde potrava.

„Dá se to doplnit, smícháte med s cukrem a uděláte takovou placku, která se položí nahoru na rámky,“ říká včelař u jednoho ze svých včelstev. Je ve stínu a tak jsou včely ještě v takzvaném chomáči. Jejich spotřeba energie je pak nízká. Jiná situace je u včel na slunci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teplá zima ovlivňuje i včely. S včelařem Jindřichem Linhartem natáčel redaktor Petr Kološ

„Tady se stalo to, že včelám došly zásoby. Vidíme, že úl je naprosto prázdný, včely jsou zalezlé v buňkách a prostě uhynou hlady. Tady je uhynulá včelí matka,“ ukazuje a pokračuje: „Je to velice nepříjemné, ale je to příroda. A se ztrátami musíte počítat.“

U dalšího úlu je ale všechno v pořádku. Protože na něj celý den svítilo slunce, včely už se daly do práce. Lítají na lísky a sněženky.

„Nám jde pára od úst, ale včely v úle se už pohybují, snaží se čistit buňky. Právě takto vzniká ta velká spotřeba zásob. Když to otevřu a vyndám plást, už tam bude kolečko plodu s novými včelami, které se nám líhnou,“ vysvětluje.

Cenu medu by měl včelař stanovovat podle svých možností

Současná teplá zima není podle Liharta z pohledu včelaře nic abnormálního. „Poslední dva roky mi ukazují, že víc překvapeni ze současného počasí jsme my lidi, včely se dokážou přizpůsobit,“ poznamenává.

Nad zprávami, že se z medu stane nedostatková surovina a že výrazně podraží, se Jindřich Linhart pousmívá.

„Každý včelař by měl cenu medu stanovovat podle svých možností a podle finančních možností okolí,“ říká.

„Platí pravda, co řekla už Marie Terezie, že kilogram medu se rovná kilogramu másla. Ale to je v současné době 180 korun, a to je cena nereálná,“ uvažuje včelař.

Zatím ale podle něj nelze říct, jak velký vliv měla mírná zima na včely. Více prý bude vědět v dubnu.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme