Tučňáky namočené v ropných skvrnách ochrání před otravou a promrznutím svetr

Upleťte svetr pro tučňáky! K tomu vyzývá celosvětová kampaň australských a novozélandských aktivistů. I když to tak na první pohled nevypadá, nejde o to získat módní doplňky pro extravagantní jihomořské ptáky. Právě vlněné svetry totiž každoročně pomohou se záchranou několika desítek tučňáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tučňák nejmenší | Foto: University of California, Santa Barbara

Na jihu Austrálie, na Phillipově ostrově, žijí asi 30 centimetrů velcí tučňáci nejmenší.

Často umírají na podchlazení nebo vyčerpání poté, co se namočí v ropných skvrnách. Co se takto postiženému tučňákovi stane?

„Pera zcela přestanou plnit svoji termoregulační funkci, shluknou se, nemají přirozenou nadýchanost, a ptákům je nepřiměřená zima nebo nepřiměřené teplo. Nedokáží ovlivňovat svoji tělesnou teplotu a jsou závislí pouze na kožním tuku, což ve finále znamená, že je jim zima,“ vysvětluje kurátor ptáků pražské zoologické zahrady Antonín Vaidl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak může svetr pomoci tučňákům, zjišťoval Zdeněk Novák

Ropou zašpinění tučňáci proto co nejdříve vyskočí z chladného moře a na břehu se zobákem snaží očistit. Při tom ale hrozí, že jedovatou látku spolknou a otráví se. Právě před tím by je vlněné svetříky měly ochránit, stejně jako před promrznutím. Pokud je včas najdou záchranáři, kteří je obléknou a poté jim pomohou s očistou.

„V případě takovýchto katastrof se většinou ptáci odmašťují - používá se saponátová lázeň se speciálním přípravkem, pera se dokáží odmastit a ptáci se potom musí osušit a mohou zase termoregulovat,“ popisuje Vaidl.

Jak dodává, může to trvat i několik hodin. V případě větších nehod je proto nutné zahřát i čekající tučňáky. A právě k tomu by měly sloužit vlněné svetry, které dává dohromady australská Nadace pro tučňáky. A ty nejpovedenější - třeba s duhovým nebo supermanovským vzorem - pak i s jejich šťastnými novými majiteli ukazuje na internetu.

Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme