Politické a náboženské osobnosti z Česka i zahraničí uctily v Terezíně oběti nacismu
Tryzna v Terezíně dnes připomněla památku obětí nacismu ghetta. Během druhé světové války zahnula většina ze 155 tisíc lidí, které tam nacisté odvlekli. Aktu se zúčastnil předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s dalšími vrcholnými zástupci České republiky a s velvyslanci zemí z celého světa.
Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ve svém projevu označil Terezín za varování pro evropské národy.
„Terezín je vykřičníkem, který upozorňuje na to, kam až mohou zajít jinak civilizované a vzdělané evropské společnosti, když snahu o společenskou soudržnost a mezinárodní spolupráci vymění za nacionální bujení, za územní agresi, za nenávist či dokonce průmyslové vyvražďování,“ prohlásil.
Podle premiéra máme obrovské štěstí, že můžeme žít v době, v níž evropská integrace umožnila vytěsnit běsy, které ve dvacátém století vyvolávaly krvavé konflikty mezi evropskými národy.
„Pevně věřím, že tak jako my, budou moci i naše děti díky Evropské unii prožívat své životy v míru a svobodě,“ dodal Sobotka.
Vzpomínkového aktu se zúčastnily i další politické a náboženské osobnosti. Předseda Senátu Milan Štěch, ministři obrany Martin Stropnický, práce a sociálních věcí Michaela Marksová, kultury Daniel Herman, životního prostředí Richard Brabec a další významní hosté. Přišli i zástupci USA, Srbska, Francie, Ukrajiny a dalších.
Terezínská tryzna se koná od roku 1947. Každoročně stovky účastníku u tamějšího památníku vzpomínají na oběti holocaustu.
Začátkem května uctil v Terezíně památku obětí 2. světové války i německý prezident Joachim Gauck. Byla to první návštěva německého prezidenta v Terezíně.