Není to vždycky vděčná práce, přiznává laureát ekologické ceny Petr Pakosta

Ekologickou Cenu Josefa Vavrouška 2013 za největší přínos životnímu prostředí získal soukromý zemědělec a bývalý horník Petr Pakosta. Už od konce 80. let minulého století veřejně upozorňuje na devastující důsledky povrchové těžby uhlí a bojuje za obnovu osídlení lesů v Krušných horách a záchranu zámku Jezeří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soukromý zemědělec Petr Pakosta převzal Cenu Josefa Vavrouška za rok 2013 | Zdroj: ČTK

„Není to cena jen pro mě, ale pro všechny laueráty, kteří se podílí v převážné většině na obnově životního prostředí.“

„Je to takové potěšení, že si toho vůbec někdo všimne, a je to zkrátka ocenění za práci, která není vždycky vděčná,“ řekl Pakosta.

První impuls pro boj za obnovu Krušných hor prý vznikl v jeho bydlišti. „Jsou dvě možnosti. Buď si upravit prostředí kolem sebe, nebo se odstěhovat. Zvolil jsem tu první.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl držitel letošní ekologické Ceny Josefa Vavrouška Petr Pakosta

Asi nejvíce ho těší to, že se podařilo zvýšit osídlení Krušných hor. „Dá se přirovnat k holandským poldrům. Protože to je vlastně území, které bylo prázdné, a teď tam bydlí lidé a pracují tam,“ vysvětlil bývalý horník.

Cena Josefa Vavrouška se uděluje od roku 1996. Je spjata se jménem prvního československého ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul se svou dcerou při zimním přechodu Vysokých Tater.

Laureáti ceny zároveň dostanou odměnu 40 tisíc korun. Za 17 let trvání soutěže jich bylo 27, některé osobnosti byly oceněny in memoriam.

Cenu získal v minulosti například i bývalý člen Strany zelených Martin Bursík. V roce 1996 byl jejím prvním laureátem mimo jiné filozof Erazim Kohák.

Zámek Jezeří a uhelný důl v Dolním Jiřetíně | Foto: Filip Jandourek

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme