Na šesti ministerstvech jsou problémy se zakázkami za 16 miliard, tvrdí zpráva

Ministerstvo financí zveřejnilo zprávu o prověrce hospodaření šesti resortů. Jedná se o ministerstva, která vedou ministři z hnutí ANO. Pochybnosti jsou u zakázek v celkové hodnotě 16 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po jednání vlády se zástupci Asociace krajů ČR, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Zpráva má celkem 105 stránek. Například na ministerstvu spravedlnosti v letech 2011 až 2013 vyplatili 357 milionů korun za dodávky IT služeb. Doklady ale mají jen na 69 milionů.

„Tyto smlouvy byly uzavírány v průběhu 90. let podle jiného zákona a jsou naplňovány postupně spolu s rozvíjejícím se systémem, který zahrnuje prakticky celou justici, to znamená veškeré soudy a státní zastupitelství,“ vysvětluje nesrovnalosti náměstek ministryně spravedlnosti Pavel Kasík, který byl ve funkci už za předchozích ministrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do zprávy nahlédl redaktor Martin Karlík

Náměstek ale slibuje, že se situace zlepší a že se výsledky auditu použijí pro to, aby ministerstvo do budoucna ušetřilo.

Chybějící faktury nejsou jediným problémem, který prověrka odhalila. Jak upozorňuje náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, v některých případech se nepostupovalo podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

„Máme tady historické smlouvy, smlouvy starší tři roky a déle, nebo tu máme smlouvy, které opravdu nebyly tendrovány. Anebo nemáme informace, že opravdu tendrováno bylo, tak máme špatné rejstříky, které toto evidují. Ministerstva mají tato čísla a měla by se nad těmito fakturami a zakázkami zamyslet, případně je do budoucna přetendrovat, a uvidíme, jestli ušetříme, nebo ne. Já tady vidím potenciál v řádu miliard korun,“ řekl Wagenknecht.

Největší problémy byly u nákupu služeb v oblasti výpočetní techniky, na ministerstvu dopravy to pak byly stavební práce.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme