Podle posudku netrpěl Pistorius v době, kdy zabil přítelkyni, duševní poruchou

Paralympijský šampion Oscar Pistorius netrpěl žádnou duševní poruchou, když loni v únoru zastřelil ve svém domě přítelkyni Reevu Steenkampovou. Vyplývá to ze zprávy lékařů, kteří v červnu zkoumali jeho psychický stav. Výsledky vyšetření dnes předložili soudu v jihoafrické Pretorii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius u soudu | Zdroj: Reuters

Proces se dnes znovu rozběhl po měsíčním odročení, během něhož musel Pistorius podstoupit sérii psychiatrických testů.

Komise složená z jednoho psychologa a tří psychiatrů zkoumala, zda atlet trpí úzkostnou poruchou, jak tvrdí obhajoba, a zda byl v době spáchání činu za své jednání trestně odpovědný.

Podle zprávy expertů, z níž citoval státní zástupce Gerrie Nel, byl Pistorius schopný uvědomit si nezákonnost svého jednání:

„Pan Pistorius netrpěl žádnou psychickou nemocí nebo poruchou, která by ho zbavovala trestní odpovědnosti za činy, z nichž je obviněn.“

Dokončují se výslechy svědků

Sedmadvacetiletý sprinter s podkolení amputací obou nohou nepopírá, že Steenkampovou zastřelil přes zavřené dveře v koupelně svého domu. U soudu se ale hájí tím, že si ji během valentýnské noci spletl se zlodějem. Podle obhajoby k jeho chování přispěla i úzkostná porucha.

Podle obžaloby však šlo o promyšlenou vraždu, za niž sportovci hrozí 25 let vězení až doživotí. Pokud by byl Pistorius odsouzen za zabití, mohl by dostat trest odnětí svobody až na 15 let.

Ostře sledovaný případ se před soudem projednává už od 3. března. Podle původních plánů měl proces trvat do 20. března. Obhajoba by teď měla během několika dnů dokončit výslechy svých svědků, verdikt pak vynese soudkyně Thokozile Masipaová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme