Kalousek představil premiérovi návrh na postupné snižování deficitu veřejných financí

Opoziční TOP 09 navrhuje vládě, že ji ve Sněmovně podpoří při hlasování o přistoupení k fiskálnímu paktu. Její podmínkou ale je, že kabinet bude snižovat deficit státního rozpočtu o 20 miliard korun ročně. S místopředsedou opoziční strany Miroslavem Kalouskem o tom jednal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek TOP 09

Miroslav Kalousek TOP 09 | Foto: Filip Jandourek

Podle premiéra Sobotky musí návrh posoudit experti a vedení koaličních stran. Závazek k menšímu utrácení totiž nesmí kolidovat s vládním programem.

„To, co je pro nás důležité, je, aby tempo fiskální konsolidace, na kterém se dohodneme, bylo sociálně únosné. My potřebujeme mít dostatek finančních prostředků na to, abychom profinancovali valorizaci penzí, platy zaměstnanců veřejného sektoru, posílení investic.“

„A pokud by propočty ukázaly, že jsme schopni tyto dvě strategie sloučit, tak by to mohla být jedna z alternativ, která by umožnila vládě, aby prosadila v Parlamentu přistoupení k fiskálnímu paktu,“ prohlásil po schůzce premiér Sobotka.

Kalousek: Z jednání mám dobrý pocit

Navrhovaný pokles schodku o 20 miliard korun ročně je podle Miroslava Kalouska i vzhledem k předpokládanému růstu ekonomiky mírná varianta.

„Byla to seriózní, velmi věcná debata. Měl jsem pocit, že pan premiér mi porozuměl, že tu nabídku vzal vážně. Samozřejmě chápu, že ji musí projednat s koaličními partnery.“

Fiskální pakt požaduje, aby státy, které se k němu rozhodnou připojit, do jednoho roku od vstupu v platnost této smlouvy přijaly právní předpis, který zajistí, že schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 % HDP. Země, jejichž dluh převyšuje 60 % HDP, pak musí snižovat jeho výši minimálně o 5 % ročně.

„Mám z toho jednání dobrý pocit a vzhledem k tomu, že naše varianta je výrazně sociálně citlivější než cíl, který vyhlásil ministr financí, tak se domnívám, že by to pro vládu neměl být žádný problém,“ poznamenal Miroslav Kalousek.

Podporu opozice vláda potřebuje k tomu, aby mohla v Parlamentu ratifikovat přistoupení České republiky k fiskálnímu paktu Evropské unie. Nutná je totiž ústavní většina.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme