Policisté by příští rok mohli dostat kvalitnější uniformy. Na ty současné si stěžují

Kompletní modernizaci výstroje plánuje na příští rok policie. Postupnou obnovu vybavení žádá ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Policisté by se tak mohli dočkat například kvalitnějších uniforem nebo služebních bot. Speciální pracovní skupina už připravila návrhy nových modelů. Na špatnou kvalitu současné výstroje opakovaně upozorňovali odboráři i řadoví policisté pod příslibem anonymity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zasahují v growshopech | Foto: Filip Jandourek

„Asi každý druhý policista je s něčím nespokojený. Švy, které jsou šité nití, která se trhá při jakémkoli pohybu. Člověk se ohne nebo udělá dřep a rozjede se to v rozkroku až úplně nahoru. Kombinézy, kde jezdci vypadávají, spony jsou orezlé," vypočítává závady jeden z policistů z hlavního města.

Problémy ale hlásí i jeho kolegové, kteří fasují vybavení v dalších skladech po republice. Ani stovky reklamací však policejního prezidenta Tomáše Tuhého nepřesvědčily, že by špatná výstroj bránila sboru v práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s policejními uniformami natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

„Policisté obecně poukazují ne na to, že by (výstroj) byla vadná v tom pravém slova smyslu, nicméně že už není z jejich pohledu praktická pro výkon služby.“

„To znamená, souhlasím s tím, že policisté si zaslouží nové uniformy, praktičtější, v lepší kvalitě. Ale rozhodně to není tak, že by dneska pracovali v prostředcích, které jim způsobují nějaké zásadní komplikace," tvrdí policejní prezident.

To ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD slyší na stížnosti víc. „Mimo jiné tam jsou ještě další věci jako praskající umělohmotné zipy na kombinézách a další a další věci. Budeme se velice pečlivě dívat na to, co jsme objednali a co dostáváme.“

„Pokud dostáváme něco, co jsme si neobjednali, v nižší kvalitě, budeme to reklamovat. Pokud je to nevyhovující, budeme se ptát těch, kdo to objednali, proč to objednali," řekl minulý měsíc ministr Radiožurnálu s tím, že dodávky výstrojních součástek důkladně prověří.

Kompletní modernizace výstroje

Zároveň Chovanec požaduje celkovou modernizaci vybavení. „Budeme dbát na to, aby policejní sklady nepraskaly ve švech věcmi, které nejsou potřebné, což se v minulosti také dělo, a bude docházet k celkové změně konceptu výstroje policie.“

„Policie se nemůže stát konzumentem nekvalitních věcí, aby chodili do práce v nevyhovující obuvi, v nevyhovujících košilích, uniformách a dalších věcech. Takže budeme postupně ty věci obměňovat v rámci možností rozpočtu," slibuje ministr Chovanec.

Narezavělé uniformy z ústeckého skladu | Foto: Evelyna Kulíšková

I šéf policistů Tuhý proto uznává, že do budoucna musí jeho lidé mít kvalitnější výstroj. „Toto jsou všechno signály, které nás vedou k tomu, abychom nové výstrojní součástky už vytvářeli z materiálu, který bude přijatelný pro policisty, a garantoval jim to, že pokud budou ve službě, aby se v tom cítili dobře. A hlavně aby to bylo praktické pro výkon služby," dodává Tuhý.

Na prezidiu kvůli tomu vznikla pracovní skupina, která už sestavila návrhy nových uniforem. Pokud je vedení sboru schválí, pošle vzorky řadovým policistům na roční testování. Když obstojí v zátěži z každodenní praxe, začne policie výstroj postupně obměňovat.

Naposledy dostal sbor nové modely mezi lety 2007 a 2010. Tehdy se vyměnilo přes 40 tisíc uniforem. Policii to stálo desítky milionů korun.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme