Ministerstvo kultury začíná opravovat a stavět, od vlády dostane 3 miliardy korun

Na Program péče o národní kulturní poklad vydá do roku 2017 vláda tři miliardy korun. Ministerstvo kultury tak ještě letos začne rekonstruovat pražské Uměleckoprůmyslové muzeum. Na podzim pak zřejmě spustí odkládanou opravu historické budovy Národního muzea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní muzeum

Národní muzeum | Foto: Jiří Zahradník

Vláda poslala ministerstvu kultury peníze na opravy roky zanedbávaných budov národních institucí. Resort může během tří let prostavět tři miliardy korun, které získal do Programu péče o národní kulturní poklad.

„Miliardu na Program péče o národní kulturní poklad, a to na roky 2015, 2016 a 2017. Má to trvalý vliv a je to zakotveno v kapitole ministerstva kultury,“ vypočítává ekonomický náměstek resortu René Schreier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak chce peníze ministerstvo kultury využít, zjišťovala Marie Reslová

Najdou se i peníze pro letošní rok. K dispozici má ministerstvo investiční prostředky, které zbyly z minulých let.

„V březnu bylo zjištěno, že tu jsou velké nespotřebované nároky z minulých let. Spotřebujeme je tedy letos,“ dodává Schreier.

Dlouho odkládané opravy a stavby tak mohou začít. Rekonstrukce pražského Uměleckoprůmyslového muzea bude stát zhruba 420 milionů korun. Staví se také jeho nové depozitáře.

Ministerstvo by potřebovalo zhruba šest miliard

Dlouho odkládané opravy Národního muzea začnou zřejmě na podzim. Včetně vytvoření nových expozic by měly stát více než dvě miliardy korun.

„V současné době probíhá vyhodnocování výběrového řízení. Uvidíme, kdy skončí, jestli v srpnu nebo září, to je ještě věc otevřená. Pravděpodobně na podzim se ale vše uzavře a začneme provádět rekonstrukci Národního muzea,“ vysvětluje ekonomický náměstek Schreier.

V příštích letech by se za miliardy vyčleněné do Programu péče o národní kulturní poklad mohla opravit například Státní opera, kde jsou některé technologie v havarijním stavu.

Má se také postavit nové sídlo Národního filmového archivu, který je už léta v provizorních prostorech. Ministerstvo kultury také uvažuje o nové budově Národní galerie. Kde by měla stát, ještě rozhodnuto není.

Celkem spočítal náměstek Schreier investiční potřeby resortu na zhruba šest miliard korun.

Marie Reslová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme