Zemřel herec Václav Sloup, známý ze seriálu Chalupáři nebo jako Mažňák ze Záhady hlavolamu

Ve věku 78 let zemřel o víkendu herec Václav Sloup. Serveru Novinky.cz to sdělil zdroj blízký rodině. Sloup byl divákům známý hlavně ze seriálů, například Chalupáři nebo Záhada hlavolamu, ale ztvárnil i desítky menších rolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Václav Sloup (archivní foto z roku 1999) | Zdroj: ČTK

Často hrál bodré a prostoduché muže, někdy využívané ostatními. A ač málokdy dostal před kamerou roli hlavní, vytvořil Václav Sloup řadu nezapomenutelných postav v televizi, filmu i divadle.

Do širšího povědomí diváků se zapsal například postavou Mažňáka v televizním seriálu Záhada hlavolamu (1969) či jako řidič Čahoun ve filmech Na pytlácké stezce (1978) a Za trnkovým keřem (1980).

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariéru herce Václava Sloupa shrnula redaktorka Eva Rajlichová

Václav Sloup se narodil 1. března 1936 v Tlusticích u Berouna. Vystudoval gymnázium a jít k divadlu ho napadlo na vojně, kde se zúčastnil recitační soutěže.

Po absolvování vojenské základní služby se přihlásil na DAMU a byl úspěšný. Již jako její student debutoval v roce 1959 před kamerou - menšími rolem ve filmech Král Šumavy a Romeo, Julie a tma.

Po absolvování DAMU v roce 1962 získal hned angažmá v pražském Divadle Na zábradlí, kde hrál mj. v legendárních představeních Zahradní slavnost, Král Ubu či Čekání na Godota. V roce 1977 přešel do Divadla S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou), kde se vrátil ke klasickému repertoáru, a od roku 1983 do roku 1998 působil v Divadle na Vinohradech.

I poté hostoval na různých pražských scénách, mj. v Hudebním divadle Karlín či v Divadla Radka Brzobohatého.

Václav Sloup jako chlapec Bruno v satirické tragikomedii Blbec z Xeenemünde:


V televizi a filmu vytvořil desítky spíše menších, často záporných, rolí, například v komediích Bouřlivé víno, Zralé víno, Mladé víno, Svatby pana Voka, Pan Vok odchází, Fešák Hubert či Šéfe, vrať se! Jednou z mála hlavních rolí byl mentálně zaostalý, ale geniální šestnáctiletý chlapec Bruno v satirické tragikomedii Blbec z Xeenemünde (1962).

Sloup se objevil i v řadě seriálů, například Chalupáři, Synové a dcery Jakuba Skláře, Křeček v noční košili, Ulice či Hraběnky. Hrál i v pohádkách mimo jiné Láďo, ty jsi princezna, Loupežnická pohádka či Koloběžka první. Naposledy před kamerou stál v roce 2011, kdy účinkoval v povídkovém televizním seriálu Čapkovy kapsy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme