Útočník v Afghánistánu zabil amerického generála, německého zranil

Jeden americký dvouhvězdičkový generál byl zabit a 14 dalších vojáků NATO, včetně německého brigádního generála, bylo zraněno při dnešním útoku muže v uniformě afghánské armády na britskou výcvikovou akademii u Kábulu. S odvoláním na vojenské zdroje o tom informoval německý server Spiegel Online.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník afghánské armády u vjezdu do britské výcvikové akademie Camp Qargha nedaleko Kábulu | Foto: Reuters

Americký generál podlehl zraněním, která při útoku utrpěl. Jeho smrt potvrdil Pentagon.

Podle listu New York Times je to nejvýše postavený americký důstojník zabitý v Afghánistánu.

Zraněným německým generálem by měl být Michael Bartscher, který už několik měsíců působí jako poradce pro mezinárodní misi ISAF při afghánském ministerstvu obrany.

Němec je údajně mimo nebezpečí života a byl transportován vrtulníkem na americkou základnu Bagrám, kde mu byla poskytnuta lékařská pomoc.

Muž v afghánské armádní uniformě začal střílet v zařízení Camp Qargha západně od Kábulu. Podle mluvčího afghánského ministerstva obrany stojí za násilným činem „terorista, který použil uniformu afghánské armády“.

Afghánská armáda ale nevyloučila, že útočil přímo jeden z jejích členů. „Vypadá to, že jeden z příslušníků afghánské armády zahájil palbu. Tři naši vojáci byli zraněni a mrtví či zranění jsou rovněž na straně NATO,“ oznámila.

Afghánistán již v minulých letech zažil několik podobných smrtících útoků afghánských policistů či vojáků proti členům NATO, kteří je cvičí.

Tyto incidenty, které jsou ale v posledních měsících poměrně vzácné, podrývají důvěru mezi afghánskými bezpečnostními silami a NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme