Společnost Taurus prodala Pivovar Samson pivovarnické skupině ABI

Společnost Taurus One Limited se sídlem na Kypru prodala sto procent akcií českobudějovického Pivovaru Samson skupině Anheuser-Busch, která je součástí světového pivovarnického lídra AB InBev (ABI). Pivovar Budvar se zatím nevyjádřil, zda příchod Anheuser-Busch do Českých Budějovic bude mít vliv na známkoprávní spory o značku Budweiser, které s ABI vede od roku 1907.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Mohu jenom potvrdit, že k transakci došlo, za kolik, nebudeme zveřejňovat. Anheuser je teď stoprocentním vlastníkem Pivovaru Samson, a. s.," uvedl pro ČTK Donath.

Pivovar Budějovický Budvar, který koncem června zvítězil v dalším právním sporu o značku Budweiser v Portugalsku, nebude podle mluvčího Petra Samce prodejem pivovaru Samson nijak ohrožen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skupina Anheuser-Busch koupila stoprocentní podíl v českobudějovickém pivovaru Samson. O podrobnosti se zajímala redaktorka Jitka Hanžlová

„Pivovar Samson není ani právním, ani historickým nástupcem bývalého měšťanského pivovaru a proto nevlastní žádnou ochrannou známku s prvkem Budweiser. Z tohoto důvodu to v podstatě nemůže mít žádný vliv na naše ochranné známky nebo na spory, které vedeme s Anheuser-Busch,“ vysvětlil.

Soudní spory o značku Budweiser trvají od roku 1907. Celkově je v nich úspěšnější Budějovický Budvar, který zvítězil asi v 70 procentech případů.

V letech 2000 až 2013 bylo definitivně ukončeno 184 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 125 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou.

Díky registracím ochranných známek Budweiser nebo Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích.

Transakce může Budvaru komplikovat pozici v právních sporech

Většinu soudů zatím Budvar vyhrál i díky dvěma argumentům. Prvním je, že Budvar vaří pivo přímo v Českých Budějovicích. Druhý argument je historický: Američané ve sporu s Budvarem tvrdí, že Budweiser se jako první značkové pivo ve Spojených státech vaří v St. Louis už od roku 1876, zatímco pivovar Budvar byl založen až v roce 1895.

Češi ovšem namítají, že právo vařit pivo má město od roku 1265, takže tradice českého Budweiseru, neboli Budějovického piva, jsou o 800 let starší. Díky tomu Budvar vyhrál 125 soudních pří z celkem 184. A Anheuser-Busch nesmí značku Budweiser nebo Budvar používat v 70 zemích.

Ale příchodem Američanů do Českých Budějovice by se situace mohla možná změnit. Myslí si analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

„S akvizicí vlastního pivovaru Samson kupuje Anheuser-Busch i tradici vaření piva v Česku. A pokud by se mu podařilo u soudu prokázat, že je Samson historickým nástupcem bývalého Budějovického měšťanského pivovaru, znamenalo by to, že má Samson mnohem delší tradici ve vaření piva v Česku než právě konkurenční Budvar, a to by mohlo přinést i určité komplikace v probíhajících právních sporech,“ upozornil analytik.

Jitka Hanžlová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme