Z Husákova krytu by ministerstvo dopravy chtělo udělat muzeum
Má mocné betonové zdi, dekontaminační jednotku a vede k němu několik metrů dlouhá spojovací chodba. Kryt, který měl přežít požár, bombardování a snad i atomový útok. Leží přitom v samém srdci Prahy pod budovou ministerstva dopravy. Takzvaný Husákův kryt by v budoucnu mohl být muzeem.
V bludišti podzemních chodeb ministerstva dopravy, které od 50. let sloužilo jako sídlo Ústředního výboru komunistické strany, lze dojít do místa, kde je v rohu nenápadná, šedivá zamčená mříž.
„Půjdeme se podívat dovnitř,“ říká průvodce Milan Jiroušek z odboru vnitřní správy.
Odemyká a objeví se dlouhá klesající a úzká chodba. Na konci chodby jsou velké, těžké, nejspíš pancéřové dveře. Za nimi se pak otevírá překvapivě malý prostor s nízkými stropy.
Skrývá sprchový kout. V případě zamoření se totiž člověk, který do krytu vstoupil, musel napřed osprchovat a dekontaminovat.
Teprve poté mohl dál do krytu, malého, holého a zatuchlého prostoru. Teploměr v něm ukazuje 10 stupňů Celsia.
Hlavní chodba, nebo spíše předsíň krytu je vybavená samými unikátními kousky, plechovou historickou kartotékou.
A hlavně dobovým psacím stolem a sekretářem, který před třiceti lety stál o tři patra výše.
„To je skutečně stůl, za kterým seděl Gustáv Husák,“ říká další průvodce Zdeněk Košťál. Je na něm psací stroj a popelník.
Kryt vznikl na začátku padesátých let a byl určen nejvyššímu stranickému vedení. Z hlavního prostoru vede osm dveří, za nimi jsou malé, holé, zatuchlé místnosti.
Jestli v krytu bývalý předseda ÚV KSČ a později i prezident Československé socialistické republiky strávil alespoň hodinu, se ale neví. Veškerá dokumentace ke krytu se buď ztratila, nebo ji v srpnu 2002 zničila voda.
Do Husákova krytu se lidé běžně nedostanou, ministerstvo ho zpřístupňuje jen občas. V budoucnu by tu ale pracovníci tiskového oddělení rádi vybudovali malé muzeum.
Zvětšit mapu