Autor

Petr Dudek

Mám na starosti dramaturgii dlouhých publicistických rozhovorů a diskusí. V současné době Dvacet minut Radiožurnálu, Interview Plus a Pro a proti

Pravidelně chystám některá speciální vysílání, například předvolební debaty. 

Před příchodem do Českého rozhlasu jsem pracoval kromě jiného v časopise Týden, v české redakci BBC v Londýně i v Praze, v Lidových novinách… 

Vystudoval jsem češtinu a angličtinu na FF UK a po sametové revoluci jsem krátce učil na katedře anglistiky a jeden školní rok jsem strávil jako postgraduální student v Chicagu ve Spojených státech.  

RSS autora

Články autora

|Petr Dudek |Zprávy z domova

Muchův vnuk: Epopej má propagovat zemi, ale dědeček nechtěl, aby cestovala po světě

PRO A PROTI. Když Alfons Mucha tvořil Slovanskou epopej, počítal s tím, že má být kulturním dědictvím a propagátorem Československa, domnívá se pražský radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL. Vnuk slavného malíře John Mucha s ním částečně souhlasí. Zároveň ale upozorňuje, že jeho dědeček nikdy nechtěl, aby epopej cestovala po světě.

|Petr Dudek, ph |Film

Dabing vs. titulky. České hlasy 'ničí' jazykovou vybavenost Čechů, zní nejčastější kritika

Preferujete dabing nebo jste příznivcem titulků? Předabování sebou nese ztrátu hereckých výkonů, upozorňují zastánci původního znění a požadují možnost si pořady přepnout na verzi s titulky. Na tzv. duální vysílání ale kvůli technickým obtížím nedosáhne každý. Češi navíc dávají přednost dabingu. Usnadňuje život i těm, kteří hůř vidí nebo neumí cizí jazyk.

|Petr Dudek, mkp |Zprávy z domova

Tejc se obává úniku majetku do ciziny kvůli církevním restitucím, naráží ale na kritiku

Český stát vrací církvím majetek za 75 miliard korun a navíc další finanční vyrovnání ve výši skoro 60 miliard. Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) teď však přichází s návrhem změnit zákon o tzv. církevních restitucích, protože část navráceného majetku by podle něj mohla odplynout za hranice prostřednictvím církví, jež tvoří cizinci. Existuje totiž důvodná obava, že tyto církve nebudou s majetkem od státu vždy nakládat ve prospěch českých občanů, řekl novinářům v Brně Tejc.

| ČTK, Petr Dudek, Anna Kottová |Zprávy z domova

Zeman šíří ruskou propagandu, tvrdí iniciátoři petice. Podepsalo ji přes 11 tisíc lidí

Kritici prezidenta Zemana se obrátili na horní komoru parlamentu. Petici nazvanou Prezidente, odejděte podepsalo více než 11 tisíc lidí. Senát se jí tak musí ze zákona zabývat. Současně senátoři obdrželi i návrh ústavní žaloby na prezidenta. Podle iniciátorů petice se Miloš Zeman dopouští vlastizrady tím, že šíří ruskou propagandu a podporou Číny pošlapává hodnotový systém, na kterém vyrůstá český právní řád.

|Petr Dudek, Veronika Sedláčková |Ekonomika

Sankce Evropské unie proti Rusku negativně ovlivní i Česko, tvrdí jejich kritici

Česká republika podporuje sadu opatření vyhlášenou Evropskou unií proti Rusku. Opatření mají vstoupit v platnost od zítřka. Odborníci ale varují, že sankce dopadnou tvrdě i na české firmy. Z opozice naopak zaznívají názory, že kabinet by měl být smělejší a neměl by se na případné domácí ekonomické dopady sankcí tolik ohlížet.

|Petr Dudek, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Huml: Kvitová nežije v Česku, měla by přijít o občanství. Absurdní, reaguje prezident ČTS

Na sociální síti Facebook se objevil názor, že by dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová mohla být zbavena českého občanství, protože jako mnozí jiní tenisté kvůli výhodnějším daním žije v Monaku. Jedním z těch, kdo se k podobné myšlence hlásí, je poslanec za ČSSD a dříve za Věci veřejné Stanislav Huml. Rodačka z Fulneku za vítězství ve Wimbledonu získá tři miliony dolarů, v přepočtu asi 60 milionů korun.