Sedmiletá Bana získala turecké občanství. Až bude velká, chce se vrátit do Aleppa

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan udělil občanství syrské dívce Baně Abdové, kterou proslavily tweety z obklíčeného Aleppa. Sedmiletá Bana se po dobytí města provládními jednotkami dostala s evakuačním konvojem do Turecka. Její aktivní veřejné působení ale vzbuzuje i pochybnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

'Potřebuji mír,' tweetovala sedmiletá Bana z Aleppa

'Potřebuji mír,' tweetovala sedmiletá Bana z Aleppa | Foto: Reprofoto

„Bomby dopadly i na náš dům. Báli jsme se, běželi jsme se schovat do sklepa a přežili jsme to. Všude byla spousta prachu a kamení. Stýská se mi po našem domě. Až budu velká, chci se stát učitelkou a vrátit se zpátky do Aleppa," líčila Bana Abdová krátce po svém prosincovém příjezdu do Turecka.

Z dívky se loni stal mediální symbol dobývaného města ještě v době, kdy se svou rodinou v Aleppu žila.

Odsud společně s matkou Fatemah prostřednictvím Twitteru informovala o životě civilistů v bombardovaném městě, a o pocitu, který prožívá malé dítě uvězněné v kruhu násilí, bolesti a strachu.

Jsme lidé Aleppa

Svými tweety chtěly obě povzbudit globální podporu pro obyvatele Aleppa, kdysi největšího města válkou zmítané Sýrie a jedné z bašt protivládních povstalců.

Chtěly, aby se svět zajímal o hrůzy, které se ve městě dennodenně děly a doufaly, že na ně svět zareaguje, že nezapomene. „Intenzivně nás bombardují. Jsme teď mezi životem a smrtí, prosím, nepřestávejte se za nás modlit," tweetovala Bana například.

„Bana se mě zeptala, proč nám svět ubližuje? Proč nám nikdo nepomáhá," prozradila Fatemah. „Měli jsme hodně snů pro nás i naše děti. Chceme je ochránit. My jsme své životy žili, naše děti ještě ne. Myslí si, že ti obléhaní jsou všichni teroristi, ale my jsme jen normální lidi. Jsme Syřané, jsme lidé Aleppa," dodala.

Sedmiletá Bana je v bezpečí, její tweety z Aleppa sledoval celý svět

Číst článek

V prosinci se po dobytí města se Bana s rodinou dostala s evakuačním konvojem do Turecka. O její evakuaci informoval prezident zdravotnické organizace SAMS Ahmad Tarikji. Koordinátor Zaher Sahloul pak napsal, že „Bana je v bezpečí se svou rodinou" a dodal, že přežila „obléhání, bombardování i lhostejnost".

Syrský prezident Bašár Asad ji označil za propagandu teroristů. Opatrní k příběhu Bany jsou ale i mnozí západní novináři a mediální odborníci.

Štěpán Macháček, jaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme