„Představuje kanaánskou bohyni Anat,“ sdělil úředník. Řekl, že se socha našla na „obchodní trase využívané kdysi několika civilizacemi“, jež obývaly dnešní palestinské Pásmo Gazy.
Izraelská policie dříve během středy překazila pochod izraelských ultranacionalistů naplánovaný k Damašské bráně na kraji jeruzalémského Starého Města.
Po třech březnových teroristických útocích v Izraeli, které si vyžádaly jedenáct mrtvých, stoupl 7. dubna počet izraelských obětí na čtrnáct po střelbě Palestince v telavivské kavárně.
Napětí sílilo i díky souběhu dvou významných náboženských svátků. Židé od pátku slaví osmidenní svátek Pesach, Palestinci a izraelští Arabové mají už dva týdny ramadán.
Izrael v uplynulém roce zažil významnou politickou změnu. Přestože čtvrté předčasné volby od jara 2019 opět vyhrál Likud, jeho předseda a premiér Benjamin Netanjahu nesestavil vládu.
Chlapec byl střelen do břicha a zemřel krátce po převozu do nemocnice. Na místě střetů v palestinské vesnici Bajt Dajan bylo ošetřeno dalších šest Palestinců, kteří se nadýchali slzného plynu.
Podle armádního mluvčího se vojáci účastnili operace společně s bezpečnostní službou Šin Bet a pohraniční policií. Několik členů Hamásu podle něj při izraelské síly zatkly.
Stalo se tak při svátku Tiša be-av, kdy se na Chrámovou horu vydaly stovky židů. Někteří palestinští muslimové považují návštěvy židů místa, které je posvátné pro obě náboženství, za provokaci.
Nový izraelský premiér Naftali Bennett v minulosti prohlásil, že izraelská vláda by neměla zápalné balony tolerovat a musí na ně odpovědět stejným způsobem, jako kdyby Hamás do Izraele vypálil rakety.
Zatímco Hamás investoval miliony dolarů do jejich budování, Izrael vynakládá podobné sumy peněz na jejich zničení. Řeč je o tunelech v Pásmu Gazy, které Hamás využívá k přesunu i skladování zbraní.
Několik médií už ale uvedlo, že příměří začne platit v pátek ve 2.00 místního času. Představitel Hamásu mezitím agentuře Reuters sdělil, že skupina bude respektovat klid zbraní od stejného okamžiku.
Izraelské letectvo i nadále pokračuje v bojích, naopak teroristické hnutí Hamás intenzitu svých útoků snížilo a izraelská média spekulují, jestli není připravené ke klidu zbraní.
„Celý tenhle konflikt je stupidní a nemá žádnou logiku… Lidské ztráty v Gaze jsou opravdu politováníhodné, dochází k nim ale hlavně kvůli Hamásu,“ říká novinář a bývalý agent Mosadu Gad Šimron.
Už víc než týden plane s novou intenzitou ozbrojený konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. V čem se liší od předchozích vln násilí? Je v sázce samotná soudržnost izraelské společnosti?
„Pro Bidena, který chtěl izraelsko-palestinský konflikt ignorovat, teď do něj byl ale vhozen, je to nesmírný tlak,“ popisuje situaci amerického prezidenta odborník Jan Hornát.
Radikálové za necelý týden na území židovského státu podle izraelské armády vystřelili bezmála 3000 raket. Část nedoletěla, přes 1100 jich zachytil protiraketový systém Iron Dome.
Izraelská armáda uvedla, že její letectvo provádí „rozsáhlé údery“ na Pásmo Gazy a že cílem jsou „místa teroristů“. Podle izraelské armády její letectvo zasáhlo středisko zpravodajské služby Hamásu.
Zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland, v neděli řekl, že „mezinárodní společenství hraje klíčovou roli a nyní musí přijmout opatření, která stranám umožní ustoupit z prahu“.
„Bude trvat, než se navrátí klid. Podnikáme kroky proti těm, kteří narušili mír. Chceme nejprve zastavit boje a poté rehabilitovat vztahy mezi Židy a Araby,“ řekl izraelský premiér.
Palestinský Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.
Večerní protest se konal v libanonské pohraniční vesnici Adaísi. Na místě se shromáždil dav několika set lidí s palestinskými vlajkami a žlutými vlajkami libanonského protiizraelského hnutí Hizballáh.
Generální ředitel americké agentury Associated Press Gary Pruitt v prohlášení vyjádřil „šok a zděšení“. Zdůraznil, že armáda věděla, kde se kancelář agentury AP v Gaze nachází a že tam jsou novináři.
„Jde o nejhorší nepokoje tohoto typu za posledních 20 let a z mého pohledu je to možná ta nejvíce znepokojivá věc,“ říká pro iROZHLAS.cz odborník z výzkumného institutu v německém Halle Jakub Záhora.
Izraelská bomba podle palestinské agentury Vafa zasáhla třípodlažní dům v utečeneckém táboře v Gaze. Později se po náletu zřítila i výšková budova, v níž měla kancelář agentura AP a Al-Džazíra.