Byl jediným kandidátem. Přesto se Havel před 25 lety československým prezidentem nestal

Federální shromáždění před 25 lety, 3. července 1992, nezvolilo Václava Havla československým prezidentem. Postarali se o to slovenští poslanci ve Sněmovně národů. Dali mu tak otevřeně najevo, že chtějí rozdělení federace a samostatné Slovensko.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Foto: oficiální Facebook Václava Havla

Václav Havel byl v prezidentských volbách 3. července 1992 jediným kandidátem. „Volba pana Václava Havla je volbou společného státu, volbou záruky demokratického vývoje Československa," zdůvodnil Havlovu kandidaturu Miroslav Macek z ODS. V prvním ani druhém kole hlasování ale Havel nezískal dostatečný počet hlasů slovenských poslanců ve Sněmovně národů.

„Proč nebyl zvolen? Protože si Slováci řekli, že ho nezvolí, tím pádem až bude referendum, budu pro to, aby Slovensko šlo od nás," řekla před 25 lety jedna obyvatelka Československa. „My už Slováky nechceme. Chceme Havla," vysvětlila další. „Skutečnost je taková, že Havel zvolen nebyl," stěžovala další respondentka po prezidentské volbě v roce 1992.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 25 lety nebyl Václav Havel zvolen československým prezidentem. Více si poslechněte v reportáži Jaroslava Skalického.

Tehdejší události bezprostředně sledoval i Pavel Kačírek, režisér TV dokumentu Jak odchází prezident. „Havel to nesl velice rozumně. Nezdálo se mi, že by měl pocit ukřivděnosti, hořkosti nebo něčeho takového. Tu lidskou reakci měl po prvním kole. To bral jako prohru. Ale když se začaly počítat hlasy a vědělo se, kdo hlasoval a kdo nehlasoval, tak bylo jasné, že Havel nemůže projít ve Sněmovně národů. Proto taky chtěl odstoupit," řekl Radiožurnálu Kačírek.

Před pěti lety zemřel Václav Havel. Hoří pro něj svíčky, Duka sloužil mši

Číst článek

„Jistě. Prezident chápal svoji kandidaturu jako přímo spojenou s jeho úsilím o zachování Československé federace. Myslím si, že HZDS jako vítězná strana ve volbách a osobně pan premiér Mečiar dávali najevo, že o budoucí podobě nebo nepodobě Československé federace bude rozhodovat on a Václav Klaus, který vedl vítěznou stranu v českých volbách, to znamená ODS, nikoliv prezident Havel. Oni prezidenta Havla u toho rozhodování zkrátka a dobře nechtěli," říká pro Radiožurnál Michael Žantovský, tehdejší prezidentův mluvčí.

„On to bral velmi stoicky. Nikdy si nemyslel, že on je jediný, který může být prezidentem. To, co ho víc trápilo, bylo to, že mu bylo čím dál tím zřejmější, že rozpadu federace se nepodaří zabránit," dodal Žantovský.

'Náš Václav Havel.' České osobnosti vzpomínají na zesnulého prezidenta v nové knize rozhovorů

Číst článek

Hned po prvním nevydařeném kole chtěl Václav Havel z prezidentské funkce odstoupit. Poradci mu to rozmluvili.

Režisér Pavel Kačírek při tom zaznamenal situaci, kterou nakonec do svého filmu nezařadil. „Tam bylo téma, že se uvažovalo, jakým způsobem by se mohl stát Havel českým prezidentem. Čili tam už byla úvaha, že se rozpadne republika a už se tam uvažovalo o tom, jakým způsobem Havel osloví strany, která strana by ho mohla kandidovat," dodal Kačírek. Po 3. červenci 1992 ještě Havel ve funkci československého prezidenta krátce zůstal. Odstoupil 20. července.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme