prezidentská volba

|Vojtěch Berger, mkp |Zprávy ze světa

Finální debata kandidátů na rakouského prezidenta byla pro některé až příliš klidná

Modrý proti zelenému, tak se dá podle stranických barev jednoduše popsat boj o křeslo rakouského prezidenta. Rozhodující druhé volební kolo bude v neděli. A oba kandidáti se večer potkali v poslední, ostře sledované předvolební debatě v televizi. Bývalý šéf rakouských Zelených Alexander van der Bellen a proti němu Norbert Hofer z populistické strany Svobodných.

|Martin Křížek, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Transparency International kritizuje financování kampaní a volá po změně pravidel

Vítěz přímé volby prezidenta Miloš Zeman se připravuje na převzetí funkce hlavy státu, pochybnosti ohledně jeho volební kampaně však stále trvají. Kritikové se pozastavují třeba nad tím, že stále nejsou známi sponzoři, kteří mají Miloši Zemanovi doplatit faktury asi za 18 miliónů. Podle šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčky je potřeba změnit pravidla pro financování politických stran a kampaní a zavést sankce za jejich porušování.

|Jana Zemanová, Lucie Weissová, Věra Pfeifferová, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Zemana podpořil šéf Českého svazu bojovníků za svobodu, Schwarzenberga političtí vězni

Miloše Zemana se rozhodl v druhém kole přímé volby prezidenta podpořit i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Karlu Schwarzenbergovi vyčítá mimo jiné postoje k poválečnému odsunu sudetských Němců. Konfederace politických vězňů se zase postavila za Schwarzenberga.

|Jiří Hošek, Klára Stejskalová, Vojtěch Berger, Tereza Jelínková |Zprávy ze světa

Postup Schwarzenberga do druhého kola překvapil zahraniční média

Volby prezidenta, kterou mají Češi poprvé v historii ve svých rukou, si poslední dva dny všímají nejen česká, ale také zahraniční média. V Německu, Rakousku, Velké Británii i na Slovensku přitom hodnotí postup Karla Schwarzenberga, kterému volební průzkumy přisuzovaly až třetí místo, do druhého kola jako překvapení.