,Sucho v Evropě je nejhorší za nejméně 500 let.‘ Česko je podle odborníků zasaženo relativně málo

Nynější sucho v Evropě je podle expertů Evropské unie patrně nejhorší za 500 let. Řekl to v úterý mluvčí Evropské komise, když upozorňoval na čerstvou zprávu o vývoji a dopadech sucha. Ta varuje mimo jiné před očekávaným poklesem letních výnosů v zemědělství, zejména u kukuřice, sóji a slunečnic.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina největší italské řeky Pád na severu země je nejníž za posledních 70 let

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

„Zdá se, že sucho je nejhorší za nejméně 500 let,“ řekl při poledním brífinku mluvčí Evropské komise Johannes Bahrke. Jde podle něj o předběžné hodnocení, které bude třeba konfrontovat s daty za celou letní sezónu.

Prohlášení navazovalo na pondělní zveřejnění zprávy výzkumníků Evropské komise založené na datech centrály pro pozorování sucha (GDO).

Klimatolog: Jeden strom vydá za pět klimatizačních jednotek. Teplo uloží do páry a ta se vrátí jako rosa

Číst článek

Zpráva Společného výzkumného střediska (JRC) upozornila, že na základě pozorování zahrnujících prvních deset srpnových dní panovaly na 47 procentech území Evropské unie podmínky odpovídající stavu „výstrahy“ před suchem.

Na 17 procent Unie se pak vztahoval stav pohotovosti, což je nejvyšší ze tří výstražných označení centrály pro pozorování sucha.

Sucho má silně negativní dopad na sklizeň letních plodin, píše Společné výzkumné středisko. Nejhorší dopady se údajně čekají u kukuřice, sójových bobů a slunečnic, přičemž výnosy budou podle odhadů o 16, respektive 15 a 12 procent pod průměrem z uplynulých pěti let.

Vážné sucho, které od počátku roku sužuje mnoho regionů Evropy, se podle zprávy od počátku srpna dále rozšířilo a zhoršilo.

„Nejvíce se zhoršující podmínky mají regiony, které sucho zasahovalo už na jaře 2022, tedy sever Itálie, jihovýchod Francie, některé oblasti v Maďarsku a Rumunsku,“ pokračuje hodnocení. Naopak v některých regionech včetně jihu Česka „je pozorováno lokální zlepšení“.

Příští dva měsíce ‚blízko normálu‘

Česká republika je podle aktuální mapy centrály pro pozorování sucha suchem zasažené relativně málo. Nejvýraznější je na jihu a jihovýchodě Evropské unie, v částech Maďarska a Rumunska, dále Itálie, Francie, Španělska a Portugalska.

Sucho je plíživá katastrofa. Zase zažijeme normální léta, říká ředitel hydrometeorologického ústavu

Číst článek

Na Pyrenejském poloostrově a na části chorvatského pobřeží se podle Společeného výzkumného střediska očekává mimořádné sucho i v nejbližších týdnech podzimu.

Pro většinu Unie ale údajně meteorologové předpovídají na nejbližší dva měsíce podmínky „blízko normálu“.

„Nemusí to stačit na úplné zotavení se z deficitu nahromaděného za více než půl roku, ale zmírní to kritické podmínky v mnoha evropských regionech a v zasažených sektorech,“ doplňují výzkumníci Evropské komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme