Žirafy z africké přírody zmizí do 30 let, varují vědci. Decimují je pytláci i změna životního prostředí

Přežijí žirafy lidstvo? Jsou stejně kultovní jako lvi, nosorožci a sloni a jejich dlouhodobá existence v divočině je stejně ohrožená - a přesto se těmto nejvyšším pozemským tvorům dostává mnohem méně veřejné pozornosti i ochrany, napsal zpravodajský server iAfrica. Počty žiraf klesají v mnoha částech Afriky v důsledku ztráty životního prostředí způsobované člověkem.

Johannesburg, Jihoafrická republika Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žirafa Rothschildova patří mezi ohrožený druh

Žirafa Rothschildova patří mezi ohrožené poddruhy žiraf. | Foto: Jaromír Marek

Tento druh ale také táhnou na pokraj vyhubení dva typy lovců: ti, kteří jsou tak chudí, že je zabíjejí pro jídlo, a ti, kteří jsou tak bohatí, že je zabíjejí z takzvaného sportu.

Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody během posledních tří desetiletí počty žiraf povážlivě klesly o 36 až 40 procent ze zhruba 157 tisíc v roce 1985 na přibližně 97 500 v roce 2015, z nichž jen asi 68 tisíc jsou dospělí jedinci.

Zařaďte žirafy na seznam ohrožených druhů, žádají ochránci americké úřady

Číst článek

Francois Deacon z jihoafrické univerzity UFS varuje, že hrozba vyhubení dlouhokrkých savců je v mnoha částech Afriky realitou. „Během 30 let nejspíš žirafy nebudou ve volné africké přírodě k vidění,“ řekl. „Takhle rychle se může situace změnit. Uvidíte je na soukromých farmách v Jihoafrické republice a v zoologických zahradách, ale ve zbytku Afriky žirafy nebudou.“

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody rozlišuje devět poddruhů žiraf žijících v roztříštěných populacích po celé Africe. Stav některých z nich se zdá být stabilní, zatímco jiných ubývá. Proslulý Červený seznam svazu nyní uvádí dva poddruhy jako kriticky ohrožené, což je stejný status, jako má například nosorožec dvourohý (černý) nebo gorila nížinná východní. Další poddruh žiraf je klasifikován jako ohrožený a celý druh je v kolonce „zranitelný“.

Lék na HIV

David Kabambo, výkonný ředitel organizace nazvané Mír pro ochranu přírody v Tanzanii, sbírá zkušenosti od strážců přírodních parků i bývalých pytláků, kteří dříve lovili volně žijící zvířata na maso. Žirafy jsou podle nich ceněné, protože je na nich spousta masa - jedna žirafa poskytne tolik masa, jako čtyři antilopy losí.

Řidiči, pozor sysel. Kriticky ohrožené hlodavce chrání u Mohelna retardéry za 300 tisíc

Číst článek

A existuje ještě hrozivější aspekt místního obchodu s žirafími „produkty“. Podle Kabamba zhruba před deseti lety mastičkáři a šamani v Tanzanii začali propagovat kostní dřeň a mozek žirafy jako způsob, jak se lidé mohou chránit - a dokonce i vyléčit - z nákazy virem HIV a nemoci AIDS. To vyhnalo vzhůru cenu za ulovené žirafy a jejich pytlácké lovení začalo být lukrativnější. Žirafí hlava a kosti podle něj mohou na místních trzích vynést v přepočtu více než 3000 korun za každou.

Vzhledem ke zranitelnému statusu žirafího druhu je ohromující a také hluboce znepokojivý rozsah komerčního lovu žiraf kvůli trofejím, který se odehrává především v Jihoafrické republice.

Ježci na britských předměstích jsou tlustí. Lidé zvířata překrmují, aby je nalákali do svých zahrad

Číst článek

Podle výzkumu organizace na ochranu zvířat Humane Society International (HSI) bylo v letech 2006 až 2015 dovezeno jen do USA téměř 40 tisíc žirafích produktů pocházejících z nejméně 3751 kusů. Zdaleka největším vývozcem byla během tohoto období Jihoafrická republika. Zhruba 95 procent všech jednotlivých žiraf, jejichž trofeje byly vyvezeny do USA, zabili lovci trofejí a více než 60 procent z nich pocházelo z Jihoafrické republiky.

V loňském roce tajné pátrání HSI odhalilo rozsáhlý a neregulovaný trh na více než 50 místech Spojených států, kde se nabízelo cokoli od pažeb pistolí nebo střenek nožů z žirafích kostí, přes bundy, koberce, povlaky na polštáře, boty, tašky a obaly na bibli z žirafích kůží. Zároveň členové HSI zjistili, že nejméně dva z prodejců žirafích produktů byli v minulosti odsouzeni za pašování nosorožčích rohů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme