Laser z Břežan dokáže v záblescích vyvinout energii Slunce, pomůže léčit rakovinu

Vědci z výzkumného centra ELI v Dolních Břežanech u Prahy začali sestavovat laser za více než miliardu korun. Jde o nejdražší a nejvýkonnější laser v Česku a většina ze zhruba 80 000 součástek dorazila ze Spojených států amerických. Zařízení by mělo mít výkon přibližně milion miliard wattů, tedy jeden petawatt.

Dolní Břežany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova laseru v Dolních Břežanech nedaleko Prahy. | Foto: ELI Beamlines | Zdroj: Laserové centrum ELI Beamlines

Laserů této kadence a tohoto výkonu je na světě podle vedoucího laserového programu Bedřicha Rusa jen velice málo a všechny jsou založené na několik desítek let staré technologii. Tento nový stroj je ale prvním, který je založen výlučně na polovodičové technologii.

Systém by měl být schopen vyprodukovat světelný záblesk, který má za velmi krátkou dobu v omezeném prostoru intenzitu, kterou by produkovalo Slunce, kdyby veškerou energii vyzařovalo z plochy jednoho metru čtverečního.

Vědci plánují vyzkoušet laserový paprsek například k vytváření atomů pro protonovou terapii, jednu z forem léčby nádorových onemocnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci v Dolních Břežanech u Prahy sestavují unikátní laser o výkonu až jeden petawatt

Provozuschopné by zařízení mělo být na jaře příštího roku a celkově se má jeho cena pohybovat kolem miliardy dvou set milionů korun.

Laser se zatím jmenuje jen L3, ale horkými kandidáty na jméno jsou například Andromeda nebo Apollonia.

Písmenem A by mělo jméno začínat, protože ostatní lasery ve výzkumném centru se jmenují Avoja, Amos a Atlas.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme