Největší, nejvyšší výkon v pulzu, nejdražší. V Dolních Břežanech mají nový laser za miliardu

Celkem šest dní na cestě, rozložený do 62 beden. Tak putoval z Ameriky do vědeckého centra Eli Beamlines v Dolních Břežanech nový laserový systém. Jde o zařízení, které má nejvyšší průměrný výkon na světě. Ostrý provoz by mohl začít zhruba za rok. Nový systém sice ještě není složený, už teď si ale připisuje několik unikátů.

Dolní Břežany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laserový paprsek (ilustr. obr.)

Laserový paprsek (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Největší výkon v tom světelném pulzu, největší kadence výstřelů. To znamená, že ten laser je schopen se regenerovat za desetinu sekundy a poskytovat záblesky desetkrát za vteřinu. Nejvýkonnější laserové diody na světě, které kdy byly zkonstruovány, nejmodernější optické technologie," popsal Českému rozhlasu Plus vedoucí laserových technologií Eli Beamlines Bedřich Rus.

Celý laser váží přes 40 tun a v hale Vědeckého centra Fyzikálního ústavu Akademie věd je zatím složený ve více než 60 bednách a vědci ho už brzy začnou sestavovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Laser s nejvyšším průměrným výkonem najdete nově v Dolních Břežanech. Více si poslechněte v reportáži Pavly Lioliasové.

„Celkově to začneme skládat, až bude hotová budova, až bude plně připravená, funkční, čistá, s izolovanými podlahami. Pravděpodobně v polovině září. Vlastní instalace bude trvat asi tři měsíce a potom to ladění a uvedení do plného provozu asi šest měsíců. Takže koncem června příštího roku si myslíme, že bychom to mohli jít oslavit," dodává Rus.

Po sestavení a otestování chtějí vědci použít laser k základnímu i aplikovanému výzkumu. „Ten základní výzkum zahrnuje vývoj nových zdrojů rentgenového záření, částic a podobných věcí, prozkoumání materiálů a podobně. Ten aplikovaný výzkum je především orientován na ověření všech technologií pro nové způsoby terapie zhoubných nádorů pomocí nabitých částic generovaných laserem," říká Rus.

Centrum Eli Beamlines bude mít laserové systémy celkem čtyři. Právě nově dovezený L3 je ze všech nejen největší, ale taky nejdražší. Česká republika teď i díky špičkovému vybavení láká vědce z celého světa.

Laser je zatím složený v 62 bednách. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Je tady skutečně mezinárodní tým špičkových vědeckých pracovníků, kdy v některých případech jde o skutečně ty nejlepší ve svém oboru, kteří přicházejí do České republiky, věnují se výzkumu a kvalita vědeckých výstupů, jejich publikací a tak dále tomu samozřejmě odpovídá," vysvětluje Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, pod které centrum spadá.

Nový laser, který teď v centru je, ale někteří vědci nevidí poprvé. Vznikl sice v amerických laboratořích, čeští výzkumníci se ale na jeho vývoji podíleli.

„Spoluvyvíjeli jsme elektroniku, řídící systémy, některé systémy navádění laserového svazku, systémy měření vlastností laserového svazku a podobně. Kromě toho jsme navrhli výstupní část, která komprimuje pulzy na kraťoučký záblesk. Během něj světlo urazí vzdálenost ekvivalentní asi desetině tloušťky lidského vlasu," popisuje Rus.

Zleva: místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Michael Prouza a vedoucí laserových technologií Bedřich Rus. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Vědci plánují, jak laser dál zlepšovat

„Jsou různé technologické nápady, jak vylepšit chlazení, jak změnit nějaké parametry, aby jednotlivé pulzy byly ještě komprimovanější, aby dosahovaly ještě většího výkonu. Tím, že vědci pracovali na unikátních systémech, tak už v průběhu práce mají nové nápady, které by chtěli realizovat, ale do původního zadání se to nevešlo, protože objednávka byla na takový a takový laser, za tolik a tolik peněz. Ale oni říkali, my víme, jak to zlepšit, jak dvakrát, třikrát zlepšit tenhle konkrétní parametr. A to bychom jim chtěli umožnit v rámci dalšího rozvoje toho centra v dalších letech," dodává Prouza.

Celý nový laser vyšel v přepočtu na víc než miliardu korun.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme