Agentura ESA plánuje velký úklid oběžné dráhy. Odpad z družic ohrožuje lety do vesmíru
Kolem Země krouží obrovské množství odpadu z nefunkčních družic, který ohrožuje budoucnost letů do kosmu. Evropská vesmírná agentura (ESA) proto pracuje na projektu, jehož cílem je oběžnou dráhu vyčistit.
Podle zpravodajského portálu Huffington Post by měly pro sběr vesmírného odpadu posloužit obří chapadla a sítě, které zachytí části nepoužívaných satelitů.
„Záchytná zařízení by měla být předvedena v několika příštích letech," řekl Holger Krag z Evropské vesmírné agentury na Evropské vesmírné konferenci, která se konala v německém Darmstadtu.
„Musíme ukázat, že se vesmírného odpadu dokážeme zbavit. Podobnou technologii před námi ještě nikdo nepoužil," řekl Krag a dodal, že vyčištění oběžné dráhy Země je nutné už jen z důvodu dohodnuté strategie, jejímž cílem je zabránit vytváření nového vesmírného odpadu.
'Lišejník už nepotřebuje.' Ruský mladík si nechal do hrudi implantovat kompas
Číst článek
Rotující části nepoužívaných družic by totiž mohly snížit propustnost oběžné dráhy. Případná srážka starých družic by mohla na oběžné dráze vyvolat řetězovou reakci, tzv. Kesslerův syndrom. Jde o situaci, kdy se srazí dva velké objekty a následně se roztříští na menší části, které do sebe také mohou narazit a roztříštit se. Tento jev, pojmenovaný po americkém fyzikovi Donaldu Kesslerovi, by vedl ke zvýšení množství vesmírného odpadu na oběžné dráze.
Kvůli obavám z případné katastrofy se od roku 1993 každé čtyři roky setkává více než 400 odborníků ze států hrajících důležitou roli ve vesmírném provozu. „Nejdůležitější výsledek letošní konference je shoda na tom, že vesmírný odpad je celosvětový problém," řekl Johann-Dietrich Wörner, šéf Evropské vesmírné agentury.
Německá ministryně pro hospodářství a energetiku Brigitte Zypriesová, která je zároveň zmocněnkyní spolkové vlády pro letectví a vesmír, na konferenci vyzvala k vytvoření mezinárodně závazných pravidel. „Téma vesmírného odpadu můžeme vyřešit jedině společně," prohlásila Zypriesová.
Vedle vesmírného odpadu se účastníci konference zabývali i takzvanými mega-konstelacemi, pokračuje Huffington Post. Mega-konstelace je seskupení několika set menších družic v různých výškách oběžné dráhy. Můžeme si ji představit jako šňůru perel protínající oběžnou dráhu.
Už příští rok by měli podnikatelé z vesmírného průmyslu vyslat takové družice na oběžnou dráhu se záměrem pokrýt celou Zemi internetem. Tím se ještě více sníží propustnost oběžné dráhy. „I kdyby se provozovatelé družic chovali správně a zodpovědně, představují mega-konstelace výzvu," řekl Krag. Podle slov Manuela Metze z Německého úřadu pro letectví ale doposud chybí mezinárodní směrnice, která by provozovatele družic zavazovala satelity po skončení jejich funkčnosti zničit v zemské atmosféře, informuje portál a pokračuje.
Vesmírný odpad ohrožuje lidské životy
Evropská vesmírná agentura plánuje vytvořit vlastní katalog objektů, které na oběžné dráze představují nebezpečí. Více než 18 tisíc částí z nefunkčních družic je dostatečně velkých na to, aby agentura mohla pozorovat jejich pohyb. „Takový katalog v současnosti mají jen Spojené státy. Pokud by se nám ve střednědobém horizontu podařilo sjednotit se na takovém seznamu v Evropě, máme šanci stát se nezávislými," vysvětlil na konferenci Krag.
S pomocí radarů a teleskopů lze navíc sledovat i menší části družic, o jejichž množství doposud existují pouze odhady. Evropská vesmírná agentura vychází z počtu asi 165 milionů takových částí. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí od jednoho milimetru do jednoho centimetru.
Americká astronautka překonala rekord v délce pobytu ve vesmíru. Gratuloval jí sám Trump
Číst článek
„Takto malé části jsou také nebezpečné a mohou způsobit škody na fungujících satelitech," řekl Krag a dodal, že odpadové části o velikosti do deseti centimetrů, jejichž počet se odhaduje na 750 tisíc, mohou způsobit při nárazu v rychlosti 40 tisíc km/h výbuch o síle ručního granátu a způsobit tak nenapravitelné škody na funkčnosti družic, uzavírá portál Huffington Post.
Britský list Guardian dodává, že vesmírný odpad neohrožuje jen družice, ale také lidské životy. Evropské vesmírné konference se s pomocí satelitního spojení z Mezinárodní vesmírné stanice zúčastnil také astronaut Thomas Pesquet. Vesmírný odpad v minulosti několikrát ohrozil také stanici. Pokud varovné systémy upozorní na nebezpečí střetu za méně než dvacet čtyři hodin, není prakticky možné stanici ochránit.
Pesquet na konferenci popsal, jak astronauti musí v případě nebezpečí uzavřít všechny průlezy mezi jednotlivými moduly vesmírné stanice a uchýlit se do sojuzu, který by je nouzově evakuoval zpět na Zemi. Takový scénář použili astronauti v 19leté historii Mezinárodní vesmírné stanice čtyřikrát. Naposledy to bylo v červenci roku 2015, kdy tříčlenná posádka obdržela upozornění, že v následujících 90 minutách dojde ke střetu s předmětem. Naštěstí úlomek proletěl těsně kolem vesmírné stanice a ke katastrofě nedošlo. Tolik britský deník Guardian.