Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
Bílý dům uvedl, že se jedná o „bezostyšné porušení řady rezolucí Rady bezpečnosti OSN“. Krok Pchjongjangu „zvyšuje napětí a hrozí destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu i mimo něj“.
Jihokorejská armáda vyzvala KLDR, aby okamžitě zastavila přípravy na vypuštění vojenského satelitu. Ta se o jeho vyslání pokusila už dvakrát neúspěšně v průběhu jara.
Raketa Atlas 5, za kterou stojí skupina United Launch Alliance společností Boeing a Lockheed Martin, v pátek odstartovala krátce po 20.00 středoevropského letního času z floridského mysu Canaveral.
„Pozorování evropského klimatu má dlouhou historii. Víme díky tomu, jak se změnilo,“ říká šéf klimatické služby Copernicus, která pozoruje změny klimatu z vesmíru.
„Když otevřu snímek celého zemského globu, tak vidíte jasný důkaz toho, že Země je kulatá,“ směje se vedoucí družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu Jindřich Šťástka.
Dostat se k družici co nejblíž se Laifrovi daří tak, že vystoupá na střechu nákupního centra na Praze 4. „Je tu výhled na poměrně velkou část oblohy od horizontu k horizontu,“ rozhlíží se.
Selhání se stalo terčem rozsáhlé kritiky na zasedání ústředního výboru Korejské strany práce. Schůze „rozhořčeně kritizovala činitele, kteří nezodpovědně vedli přípravy na vypuštění družice“.
Za dobu svého fungování oběhla družice planetu více než 33 000krát a vědci z ní dokázali získávat data do posledního dne. Poslední záznam je z 6. června, kdy se VZLUSAT-1 odmlčel.
Podle Kim Jo-čong bude špionážní satelit „v blízké době správně umístěn na oběžnou dráhu a začne svou misi“. Odmítla i kritiku OSN. Zákaz používat balistické rakety je podle ní „nelegální útisk“ KLDR.
„Jsme svědky dramatické, zásadní a možná polotrvalé přeměny noční oblohy, která nemá v historii obdoby,“ píše John Barentine z konzultační firmy Dark Sky Consulting.
„V případě náhlé krizové situace dokážeme velmi rychle zabezpečit aktuální snímek,“ vysvětlila v exkluzivním rozhovoru pro iROZHLAS.cz Antonie Kalinová.
Firma, která za družicí stojí, má už zakázky na dodávky technologií pro budoucí kosmickou stanici, která vyroste u Měsíce, jenom jí chybí certifikace, že dokážou fungovat v kosmu. Družice to prověří.
Z Vandenbergovy základny v Kalifornii v pátek odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se satelitem, který v následujících letech prozkoumá a zaznamená stav pozemských oceánů a povrchové vody.
Satelity MTG-I mají zásadně proměnit krátkodobé předpovídání počasí v Evropě. Výrazně pomáhajících při rané detekci a předpovídání rychle se tvořících prudkých bouří a obecně při předpovídání počasí.
Rusko s Íránem prohlubuje spolupráci po tom, co na něj byly kvůli invazi na Ukrajinu uvaleny sankce. Iránský satelit Chajjám má hlídat hranice a pomáhat zemědělství, západ se bojí špionáže.
Evropa se dlouhodobě soustředí na civilní výzkum kosmu, podle vesmírného experta Jeana-Jacquese Tortory ale konflikt na východě Evropy ukázal, že přišel čas na změnu.
„To, co vidíme na východě Ukrajiny, se děje, když chybí informace z vesmíru,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Scott Pace, ředitel amerického Space Policy Institute, proč ruské rakety často minou svůj cíl.
Planetum 1 je hlavně vzdělávací projekt. Studenti se díky němu budou učit ovládat a programovat družice. V kinosále planetária vznikne obdoba velína kosmické agentury.
Tým expertů na dálkový průzkum, geoinformatiku a družicové technologie vojenská rozvědka buduje od roku 2018. Analyzují snímky převážně od soukromých firem a poskytují je spojencům v NATO.
V českém tisku se v pondělí dočtete, že v Česku se bude vyrábět součástka, která poletí do vesmíru. Vědci v Brně vyhráli zakázku na unikátní zařízení pro družici, píšou Hospodářské noviny.
Podle Rappricha erupci umocnila slaná voda, která se dostala do kontaktu s magmatem. Globálního zastavení letecké dopravy se ale podle vulkanologa obávat nemusíme. Problémy budou pouze lokální.
Nová česká družice má technologie otestovat v praxi. Podle plánů by totiž jednou měly být na oběžné dráze Země českých družic různých velikostí desítky.
Družice Sentinel pracují ve dvojici a obíhají po různých drahách. Výpadek jedné z nich znamená ztrátu poloviny dat, snímkování celého povrchu tak trvá 12 dní namísto dosavadních šesti.