Írán tento měsíc vypustil také družici Sorajjá. To vyvolalo obavy západních zemí, že by se technologie této kosmické nosné rakety dala použít pro vývoj balistických raketových systémů dlouhého doletu.
První testovací provoz by měl začít během letošního roku a bude zahrnovat jen posílání SMS. Volání a datové přenosy by satelity Starlink měly umět začít podporovat až v příštím roce.
Satelit byl umístěn na oběžnou dráhu 450 kilometrů nad zemských povrchem, uvedla íránská státní tisková agentura IRNA s odvoláním na íránského ministra komunikací Ísu Zárepúra.
Rusko poprvé v historii umístilo stanici na oběžnou dráhu Měsíce. Projekt Luna 25 navazuje na poslední lunární misi Sovětského svazu se jménem Luna 24 z roku 1974.
Sonda, která posledních pět let monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, kosmické agentuře se ale podařilo použít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu.
Dostat se k družici co nejblíž se Laifrovi daří tak, že vystoupá na střechu nákupního centra na Praze 4. „Je tu výhled na poměrně velkou část oblohy od horizontu k horizontu,“ rozhlíží se.
Poté, co v noci na čtvrtek naposledy odstartuje Ariane 5, se Evropská vesmírná agentura ocitne bez vlastních prostředků pro cesty do vesmíru. První start rakety Ariane 6 je v plánu na konec roku.
Za dobu svého fungování oběhla družice planetu více než 33 000krát a vědci z ní dokázali získávat data do posledního dne. Poslední záznam je z 6. června, kdy se VZLUSAT-1 odmlčel.
„Zlom vaz a bav se,“ zaznělo pár sekund před startem. Raketa byla vytvořena na 3D tiskárně z 85 procent. V budoucnu by společnost Relativity Space chtěla tisknout až 95 procent součástek.
Záchranná loď je náhradou za poškozenou raketu Sojuz MS-22, kterou v prosinci zasáhl mikrometeorit a podle ruských představitelů není bezpečné ji nadále použít.
Firma, která za družicí stojí, má už zakázky na dodávky technologií pro budoucí kosmickou stanici, která vyroste u Měsíce, jenom jí chybí certifikace, že dokážou fungovat v kosmu. Družice to prověří.
„Tento pokus má ověřit naše speciálně vyvinuté senzory tlaku pro použití v kosmických podmínkách,“ přibližuje Martin Šimoník ze společnosti BD Senzors.
Kosmická loď Orion, která odstartovala do vesmíru před deseti dny, je součástí programu Artemis. Vedle návratu astronautů na Měsíc program cílí také na založení dlouhodobé lunární kolonie.
Měsíc se v pondělí dopoledne na záběrech z palubních kamer neustále zvětšoval. Když se loď zpoza něj vyhoupla, kamery zachytily Zemi, modrý bod obklopený nekonečnou černí.
Vědci budou asteroid po nárazu dále sledovat. „Další výsledky mise DART bychom se podle českých astronomů měli dovědět během příštího roku,“ říká objevitel Dimorphosu Petr Pravec.
Na oběžné dráze Země léta 170 milionů úlomků kosmického smetí. V současné době však neexistuje dostatečná legislativa proto, aby se vesmírný odpad systematicky likvidoval, vysvětluje Jan Spratek.
Planetum 1 je hlavně vzdělávací projekt. Studenti se díky němu budou učit ovládat a programovat družice. V kinosále planetária vznikne obdoba velína kosmické agentury.
Firma Orbital Assembly chce dostat do vesmíru víc lidí, nejen ty superbohaté. „Hlavní problém není vysoká cena za pobyt na oběžné dráze, ale start a doprava na oběžnou dráhu,“ upozorňuje odborník.
Podle šéfredaktora serveru Kosmonautix.cz Dušana Majera nehrozí, že by bez ruských lodí došlo k pádu Mezinárodní vesmírné stanice. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin se podle něj snaží získat pozornost.
Nová česká družice má technologie otestovat v praxi. Podle plánů by totiž jednou měly být na oběžné dráze Země českých družic různých velikostí desítky.