Před 75 lety vyvolala rozhlasová hra Válka světů paniku z invaze mimozemšťanů

Dnes je to přesně 75 let, co americké rozhlasové posluchače vyděsila adaptace románu Válka světů od H. G. Wellse. Je to vědecko-fantastický příběh o tom, jak na planetu Zemi zaútočí Marťané. Řada posluchačů se ale domnívala, že skutečně čelí hrozbě z vesmíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimozemšťan | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na začátku hodinového pořadu jasně zaznělo, že jde o dramatizaci populární knihy. Kdo si ale vysílání naladil později, mohl podlehnout dojmu, že je to skutečnost. Většina hry byla totiž ve formě zvláštních zpravodajských vstupů do hudebního vysílání.

Postupně se posluchači dozvěděli, že astronomové pozorovali divné úkazy na Marsu. Že na Zemi dopadl neznámý objekt, pravděpodobně meteorit. A odhaduje se, že značná část posluchačů přeladila z komediálního pořadu na jiné stanici ve chvíli, kdy mimozemšťané vystoupili z létajícího talíře a zaútočili na shromážděný dav. To vyvolalo paniku, za kterou se musel autor Orson Welles druhý den omlouvat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o výročí vysílání rozhlasové hry Orsona Wellese Válka světů připravil Ondřej Bouda

Vysvětlil, že cílem bylo, aby hra byla co nejrealističtější, stejně jako třeba divadlo, ale ani ho nenapadlo, že by mohl šířit mezi lidmi paniku. Vždyť třeba datum u údajných zpráv bylo až o rok v budoucnosti.

Panika lidí ale nebyla ani zdaleka tak velká, jak o tom tehdejší tisk psal. Noviny se snažily události nafouknout, aby očernily vznikající konkurenci. A bylo to poznat i na zvláštní tiskové konferenci, kde se Orson Welles obhajoval.

Novináři se ho například ptali, kde dostal tak šílený nápad mást veřejnost falešnými zprávami. A Orson Welles musel vysvětlovat, že to není jeho vlastní nápad, že napodobování reality je přece běžné v divadle i v nově vznikajících rozhlasových dramatech.

Což ale tisku nahrálo, a další otázka zněla, zda by zvláštní zákon neměl omezit rozhlasové vysílání. To však Orson Welles odmítl. Nakonec žádný takový zákon nevznikl a Válka světů vstoupila do rozhlasové historie.

Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme