O naleziště vzácných kovů v Pacifiku by se mohla přihlásit i Čína

Japonci objevili vskutku královský poklad na dně Tichého oceánu. V hloubce několika kilometrů našli bohaté naleziště vzácných kovů, podle geologů by mělo být v bahně asi 100 miliard tun minerálů. Pokud se to ukáže jako reálný odhad, mohlo by Japonsko ohrozit celosvětovou velmoc ve vývozu a těžbě vzácných kovů - Čínu. Jenže právě i ta se může o naleziště přihlásit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač. Ilustrační foto.

Počítač. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Čína dnes těží 97 procent veškerých drahocenných surovin nezbytných například pro výrobu počítačů a dalších moderních technologií. Loni vyvezla 39 tisíc tun vzácných kovů. „Byl by to jeden ze vzácných případů, kdy trh reaguje tak, jak to stojí v učebnicích. Znamenalo by to klesající ceny,“ podotkl expert na mezinárodní politiku a hospodářství Petr Robejšek.

Je ale možné, že o naleziště se bude ucházet právě i Čína. „Je to známá taktika, už vůbec otázka, kde naleziště leží, je svrchovaně sporná. Pravděpodobně bude komplikovat i to, kdo je bude moci v jaké míře využívat. Musí ale dojít k nějaké dohodě,“ poznamenal Petr Robejšek.

Jestli bude nerostný poklad skutečně vytěžen, tak není jasné. „Nejsem si úplně jistý, jestli množství, které bylo ohlášeno, znamená absolutní úspěch. Je jednodušší těžit takové suroviny na souši, než je těžit ze dna moře. V mých očích to je zajímavá zpráva, ale musíme ještě vyčkat, co to znamená pro reálné použití tohoto naleziště,“ dodal expert na mezinárodní politiku a hospodářství.

Tomáš Pavlíček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme