Brněnský CEITEC má unikátní rentgen, umí vytvořit i 3D obraz hlavy mravence

Brněnský technologický institut CEITEC získal tento týden speciální rentgen až z Japonska. Jde o jeden z mála exemplářů na světě, všechny ostatní zůstávají v Japonsku. Takzvaný nanotomograf dokáže proskenovat předměty o velikosti buněk a potom vytvořit jejich 3D obraz. Pomoci tak může například archeologům nebo konstruktérům letadel. V Brně s ním už teď pracují švédští odborníci na embryologii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský CEITEC má unikátní nanotomograf

Brněnský CEITEC má unikátní nanotomograf | Zdroj: ČTK

Speciální nanotomograf má rozměry menšího auta, podle vědců ale dokáže neuvěřitelné věci.

„Teď je tam vzorek z uhlíkových vláken,“ ukazuje vědec Jozef Kaiser na prosklenou tabulku, která je součástí unikátního přístroje za téměř deset milionů korun. Ten dokáže zrentgenovat například hlavu mravence a pomocí speciálního programu vytvořit její trojrozměrný obraz.

Přehrát

00:00 / 00:00

V čem je unikátní nový rentgen v brněnském technologickém institutu, zjišťovala redaktorka Tereza Kadrnožková

„Postupně z toho snímáme digitální obrázky. A protože zkoumaný subjekt se otáčí na měřící podložce, tak sloučením mnoha set až mnoha tisíc obrázků jsem schopný rekonstruovat vnitřní strukturu zkoumaného subjetku,“ vysvětluje ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba.

Rentgen je jedinečný v tom, že dokáže proskenovat i tak malé předměty, jako jsou samotné buňky. Umí zanalyzovat jakýkoliv materiál, kterým proniknou rentgenové paprsky.

„To je důležité třeba v letecké technice, kde zkoumáme a pomáháme nacházet vnitřní praskliny, které by mohly ohrozit třeba bezpečnost letového provozu,“ doplňuje Vrba.

Využití v embryologii

Protože jde o jediný exemplář mimo Japonsko, o výzkum v brněnském technologickém institutu mají zájem například švédští odborníci, kteří se zajímají o embryologii.

„Očekávám, že přístroj bude hodně využívaný. Oni teď odebírají kuřecí embrya v různých fázích růstu a hledají časový vývoj růstu kostí,“ upřesňuje Jozef Kaiser.

Brněnský CEITEC pro srovnání představil i starší rentgenovou mikrotomografickou stanici | Foto: ČTK

O pět pater níž pracuje starší bratr speciálního tomografu. Před několika lety ho za dvacet milionů korun CEITEC koupil od stejné firmy.

„Naše společnost už s CEITEC v minulosti spolupracovala. Představili jsme jim jiný přístroj, který funguje podobně jako tento. A protože tady mají plno výborných vědců, tak jsem chtěl, abychom pokračovali ve spolupráci a aby používali náš speciální rentgen,“ říká ředitel japonské technologické společnosti Kazuhiko Omote.

CEITEC chce svoje přístroje a kapacity nabídnout ke komerčním účelům. Ze získaných peněz by pak mohli v budoucnu nakoupit další unikátní technologie.

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme