Kritizovaný německý kardinál Woelki zůstává v úřadě, rozhodl papež. Má si ale vybrat ‚oddechový čas‘

Německý kardinál Rainer Maria Woelki, kritizovaný za postup při řešení kauz sexuálního obtěžování duchovními, bude dál zastávat úřad arcibiskupa v Kolíně nad Rýnem. Rozhodl o tom papež František. Vatikán uvedl, že Woelki neporušil právo, ale udělal v souvislosti s vyšetřováním sexuálních deliktů kněží řadu závažných chyb, a přispěl ke krizi důvěry v církev. Kardinál si má vybrat pětiměsíční „oddechový čas“ a využít ho pro kontemplaci a reflexi.

Berlín/Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý kardinál Woelki zůstane navzdory kritice v úřadě, rozhodl papež

Německý kardinál Woelki zůstane navzdory kritice v úřadě, rozhodl papež | Foto: Oliver Berg | Zdroj: Reuters

„Udělal závažné chyby v přístupu k vypořádání se s tímto problémem, a to zejména v oblasti komunikace. To velkou měrou přispělo ke krizi důvěry, což otřáslo mnoha věřícími,“ uvádí se ve zprávě, kterou v pátek zveřejnila papežská nunciatura v Berlíně.

Pohlavní zneužívání nezletilých hlaste civilním úřadům, vyzývá Vatikán kleriky v novém manuálu

Číst článek

Vatikán zároveň uvedl, že 65letý Woelki jednoznačně potřebuje čas na „reflexi, obnovu a usmíření“, a proto do března příštího roku bude trávit čas mimo úřad.

Papež v květnu vyslal do kolínské arcidiecéze dva vysoce postavené biskupy, kteří měli přezkoumat, jak se Woelki s vyšetřováním kauz sexuálního zneužívání vypořádal. Kardinál musel vysvětlovat zejména to, proč se rozhodl nezveřejnit první zprávu pojednávající o tom, jak místní církevní činitelé reagovali na zprávy o sexuálním obtěžování dětí, jehož se údajně dopouštěli jejich kolegové. Místo toho nechal vypracovat novou zprávu, která byla zveřejněna letos v březnu.

Zpráva konstatovala, že v arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem bylo v letech 1975 až 2018 sexuálně zneužito 314 nezletilých ze strany 202 členů kléru a světských pracovníků. Více než polovina případů se týkala dětí mladších 14 let, většinou chlapců. Zpráva Woelkiho zprostila nařčení, že delikty vědomě zamlčoval.

Woelki v pátek papeži poděkoval za projevenou důvěru. „Vydávám se na cestu (modlitby) s jasným vzkazem od svatého otce, že jsme poskytli seriózní a důvěryhodné informace a že jsme nic nezakrývali,“ uvedl arcibiskup.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme