duchovní

Vydání duchovního Gülena do Turecka žádá od Washingtonu i turecká opozice

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Turecká opozice se připojila k výzvě Spojeným státům, aby vydaly duchovního Fethullaha Gülena. Podle vedení kemalistické strany CHP má stanout před soudem v Turecku. Ankara tvrdí, že právě on byl strůjcem nedávného pokusu o převrat. Požadavek vydání zopakoval i turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Podle něj to bude pro další turecko-americké vztahy určující. Ankara se totiž snaží napravit i poškozené vztahy s Moskvou.

|Štěpán Macháček, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Muslimští duchovní otevřeně odsoudili praktiky Islámského státu

Islámský stát uplatňuje extrémní výklady náboženství, se kterými většina islámských duchovních ve světě nesouhlasí. V prohlášení adresovaném vůdci chalífátu Abú Bakrovi al-Bagdádímu odmítají zabíjení civilistů a nemuslimů nebo boření hrobek proroků a historických postav. Podle duchovních také není dovolené vyhlásit chalífát bez shody celé náboženské obce. Dokument podepsalo přes 120 učenců především z arabských zemí.

|Ondřej Bouda, Aneta Vojtěchová |Zprávy ze světa

Libyjští duchovní: boj proti Kaddáfímu je svatou povinností každého muslima

Situace v Libyi čím dál tím víc připomíná občanskou válku. Vláda ztrácí kontrolu nad městy, ze kterých prchá policie. Navzdory krvavému pokusu o potlačení protestů demonstrují lidé i v Tripolisu. Dnes zapálili parlament a policejní stanici. A podle některých zdrojů už kontrolují většinu hlavního města. Demonstranti dobyli i několik armádních skladů a mají tak k dispozici těžkou vojenskou techniku včetně tanků. Množí se spekulace o tom, že Muamar Kaddáfí uprchl ze země.