Servisní smlouva na nová bojová vozidla bude stát další desítky miliard korun. Kdo ji získá, se zatím neví

Česko za necelých 60 miliard získá od švédské firmy BAE Systems 246 bojových vozidel pěchoty CV90. Vláda Petra Fialy (ODS) to ve středu schválila a ve stejný den smlouvu za ministerstvo obrany podepsal Lubor Koudelka. Jenže její součástí není servis vozidel. „Cenu nedokážu říct. (...) Řádově to budou desítky miliard korun,“ odhadl Koudelka pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz.

Praha/Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojové vozidlo CV90 švédské firmy BAE Systems na Dnech NATO v Ostravě, 2022

Bojové vozidlo CV90 švédské firmy BAE Systems na Dnech NATO v Ostravě, 2022 | Foto: Karolio Kavolelio fotografija | Zdroj: Reuters

„Servisní smlouva součástí této smlouvy není,“ potvrdil Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.

Dodal také, že součástí ve středu podepsaného nákupu 246 bojových vozidel pěchoty švédské firmy BAE Systems je „příloha s podrobnými zásadami“. Ta říká, jak má být do budoucna zabezpečen jejich servis.

Vláda schválila nákup nových bojových vozidel. Černochová bude jednat s Německem o leopardech

Číst článek

„Požadujeme, aby servis těchto vozidel byl stoprocentně poskytován na území České republiky českou firmou,“ dovysvětlil Koudelka, co přesně to znamená.

Servisní smlouva, která řeší, kdo se bude starat o údržbu vozidel po dobu jejich životního cyklu, se začne vyjednávat v nejbližších týdnech.

Že se bude řešit samostatně, bylo jasné už v prosinci 2022 při podpisu memoranda o spolupráci mezi českým ministerstvem obrany, švédskou vládní vyzbrojovací agenturou FMV a švédskou firmou BAE Systems, která bojová vozidla vyrábí.

V současnosti tedy není zřejmé, zda servisní smlouvu získá státní podnik ministerstva obrany VOP CZ nebo některá z českých soukromých společností.

„Cenu nedokážu říct, a to i z hlediska současného vývoje na trhu s vojenským materiálem. Řádově to budou desítky miliard korun,“ odhadl Koudelka.

Za necelých 60 miliard, které vláda zatím zaplatí, armáda dostane 246 vozidel a „základní servisní balíček“.

„V kontraktu je základní výcvik, základní náhradní díly pro vozidla tak, aby česká armáda mohla s vozidly pracovat, ale není tam zahrnutý 30letý servisní cyklus,“ přiblížil novinářům  na brněnském zbrojním veletrhu IDET ředitel BAE Systems Tommy Gustafsson Rask.

Servisní smlouva musí být dle slov vrchního ředitele Koudelky vyřešena, než do Česka přijede první švédské bojové vozidlo pěchoty. Což, jak uvedla ministryně obrany Jana Černochová po středečním jednání vlády, bude v roce 2026.

Iveta Vávrová, Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme