Hučín definitivně nevinen

Nevinen: tak zní definitivní verdikt soudu pro bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína. Po 30 letech byl tak zproštěn obžaloby za nedovolené ozbrojování, kterého se měl dopustit za komunistického režimu. Osvobozující rozsudek okresního soudu dnes potvrdil olomoucký krajský soud. Odvolání státní zástupkyně zamítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

soudní síň | Foto: Justice.cz

Komunistická justice v roce 1977 Hučína odsoudila za shromažďování pistolí, nábojů a výbušnin k devíti měsícům nepodmíněně.

Hučín nepopíral, že se zbraně snažil zajistit, tvrdil ale, že to bylo kvůli boji s komunistickou diktaturou. Sám Hučín nad rozsudkem nijak nejásal. "Je to jakési Pyrrhovo vítězství. Kdybych nebyl důstojníkem BIS a nebyl předsedou v občanské komisi a neměl přístup k materiálům, které jsem byl schopen předložit, tak bych tu justici k tomuto rozhodnutí nedonutil. Já do svědomí těch soudců nevidím. Myslím, že není v pořádku, že o tomto rozhodují lidé, kteří ten normalizační komunismus podporovali profesně v řadách vojenské justice."

Vesměs s rozpačitými pocity odcházeli z jednací síně také příznivci bývalého disidenta. "Myslím, že je to první vlaštovka. Měly by následovat další. Je to dílčí úspěch." "Přeci je to první krůček k tomu, aby se konečně v této zemi objevoval i od těchto ldií, kteří sami mají máslo na hlavě, pokus o spravedlnost."

Na odpoledne je na olomoucké Horní náměstí svolána demonstrace na podporu Vladimíra Hučína.

Markéta Kaclová, Marie Hovadíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme