Klaus vede spor o velvyslance se Schwarzenbergem

Prezident Klaus a šéf diplomacie Schwarzenberg se přou o jmenování velvyslance. Ani jeden nechce prozradit, o koho jde. Jejich spor ale komplikuje také jmenování jiných velvyslanců, mimo jiné ve Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Prezident Klaus, ministr Schwarzenberg a premiér Nečas se v pondělí radili o osmi nových velvyslancích. Jména jednoho nebo dvou z nich prezidentu Klausovi vadila. O koho jde a kde by měl nebo měli Českou republiku zastupovat, nechce prezident říct.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václava Klause se ptá Vít Pohanka

„To vám říkat nebudu. Je to ten balíček osmi a jedno nebo dvě jména začala být sporná. Od jednoho se ustoupilo a navrhlo se jiné,“ uvedl Klaus.

Všechno naznačuje, že zemí, kam by měl jeden ze sporných kandidátů navržených ministrem Schwarzenbergem zamířit, je Ukrajina. Místo tamního českého velvyslance už je delší dobu neobsazené a je zřejmé, že se o něj vedou spory. V každém případě z toho, co říká prezident Klaus nevyplývá, že by se s ministrem zahraničí dohadoval o Petru Gandalovičovi, který byl navržený do Washingtonu.

„Nemám důvod zde v New Yourku říkat, jak to dopadne, nicméně žhavým kandidátem byl a šanci má,“ řekl Klaus.

Schwarzenberg: Gandaloviče zřejmě navrhnu

Ministr Schwarzenberg neshodu s prezidentem připouští. Ani on ale nechce prozradit, o kterého kandidáta na velvyslance do které konkrétní země jde:


„Měli jsme určité nesouznění. Nicméně pan Gandalovič je zajisté vážný kandidát. Musí ještě projít řízením a pak ho zřejmě navrhnu,“ uvedl Schwarzenberg.

Ve Washingtonu tak podle všeho ještě nějakou dobu zůstane místo českého velvyslance neobsazené.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme