Ústecký kraj zabavil v Lovosicích 680 tisíc roušek. Podle Hamáčka hrozil jejich vývoz do zahraničí

Statisíce roušek a desetitisíce respirátorů byly uskladněny v průmyslové zóně v Lovosicích na Litoměřicku. Na základě rozhodnutí hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) je převzal kraj, část zůstane v regionu, část míří do Prahy. Jedná se o 680 tisíc roušek, nikoli respirátorů, jak uváděly původní zprávy. Během kontroly skladu celníci objevili i 28 tisíc respirátorů.

Lovosice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah v Lovosicích na Litoměřicku | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

„Bylo zjištěno, že v Lovosicích ve skladech jsou ochranné pomůcky, u nichž bylo podezření, že by mohly být vyvezeny z České republiky,“ uvedl hejtman. Na základě rozhodnutí hejtmana věci převezme stát. Firma, u níž se ochranné pomůcky objevily, za ně dostane náhradu v cenách obvyklých. 

Sklad využívala firma, která měla původně zásilku dodat ministerstvu zdravotnictví. Firma se však na poslední chvíli pokusila cenu za roušku 60tinásobně zvýšit. Ministerstvo zdravotnictví proto požádalo o součinnost policii, uvedl resort v prohlášení, které získal Radiožurnál.

Měli jsme slíbenou dodávku na pondělí. Dostal jsem mylnou informaci, omlouvá nedostatek roušek Babiš

Číst článek

„Nepřipadá v úvahu, aby se kdokoliv takto nemorálně obohacoval na situaci, kdy jsou zdravotníci i běžní občané v ohrožení života. Proto jsem požádal hejtmana Bubeníčka, aby v souladu se zákonem konal a roušky zajistil,“ uvedl Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra vnitra také existovalo podezření, že roušky budou vyvezeny mimo Českou republiku. 

„Domluvili jsme se, že část dostanou policisté a hasiči. Ještě v noci si to převeze ministerstvo vnitra do Prahy,“ uvedl hejtman Bubeníček.

Proti spekulantům

Do Prahy převezou auta 300 tisíc kusů roušek a 380 tisíc zůstane k rozdělení v Ústeckém kraji. Z 28 tisíc respirátorů si polovinu převezme ministerstvo vnitra, druhá půlka zůstane pro potřebu Ústeckého kraje. „Věci bude rozdělovat dopoledne. Je tak šance, že se ochranné pomůcky dostanou k dalším lidem,“ uvedl Bubeníček.

V České republice platí nouzový stav. Vláda nenařídila celoplošnou povinnost poskytnout věcné prostředky v podobě zdravotnického materiálu. Proto bylo nutné, aby podle krizového zákona nařídil opatření hejtman. O vydání nařízení požádal hejtmana ministr vnitra Hamáček.

Hamáček na twitteru uvedl, že šlo o zásah policie proti spekulantům s rouškami. „Na můj popud hejtman Ústeckého kraje ve spolupráci s policií podle krizového zákona zajistil téměř 700 tisíc roušek od firmy, která je měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu,“ napsal na twitteru ministr vnitra.

Česká republika trpí nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. Vládu za to kritizuje opozice. Látkové roušky si lidé šijí sami. Ministerstvo vnitra od soboty za dodávky, které mají teprve přijít, vydalo 1,065 miliardy korun.

cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme