Tomanův resort chystá žalobu na Brusel. Nechce ‚platit‘ 1,15 miliardy za chyby v zemědělských dotacích

Česko připravuje žalobu proti Evropské komisi kvůli pokutě ve výši 1,15 miliardy korun. Tu Brusel českým úřadům vyměřil na základě chyb v rozdělování zemědělských dotací už letos v březnu. Teprve nyní ale dostalo tuto informaci ministerstvo zemědělství takzvaně černé na bílém, a začalo proto chystat právní kroky, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Pokuta je výsledkem čtyři roky starého auditu, původně přitom Česku hrozila sankce 7,5 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)

Končí ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) ještě před svým odchodem chystá žalobu proti Bruselu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V rámci auditního šetření bylo doručeno Prováděcí rozhodnutí Komise o vyloučení z financování některých výdajů a proti tomuto rozhodnutí se Česká republika bude bránit žalobou,“ uvedla na dotaz serveru iROZHLAS.cz Luďka Raimondová, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který zemědělskou podporu rozděluje.

Auditu navzdory. Fond doporučil schválit 45 milionů pro Agrofert, peníze přiklepne až po jeho ukončení

Číst článek

Právě takzvané Prováděcí rozhodnutí komise, které mluvčí zmiňuje, je definitivním písemným potvrzením toho, že Česko přijde o více než miliardu korun na zemědělských dotacích. Pokutu totiž nebudou české úřady platit, ale Brusel ji odečte od finanční podpory, kterou má teprve poslat českým zemědělcům.

Sankce se týká auditního šetření, které v České republice proběhlo v září 2017. Brusel tehdy prověřoval, jestli české úřady kontrolují, zda dotace čerpají skutečně zemědělci. Auditoři tehdy došli k závěru, že kontroly příjemců jsou nedostatečné.

Loni na podzim proběhlo poslední smírčí jednání mezi Bruselem a českými úředníky, kteří se snažili unijní orgány přesvědčit, že chybu neudělali. Už v listopadu přišla z unie zpráva z jednání s tím, že „smír není možný“. Letos v březnu pak přišla informace o konkrétní částce, o kterou Česko přijde.

Žaloba

Ministerstvo zemědělství i Státní zemědělský intervenční fond od počátku avizovaly, že se plánují kvůli pokutě soudit. Žalobu ale nemohly začít připravovat, dokud neměly papír k tomu, že Brusel sporných 1,15 miliardy korun skutečně strhnul z balíku peněz určených pro Česko.

K tomu došlo nyní, a úřady tak začaly podání k unijnímu soudu chystat. „Předpokládáme, že žaloba bude vládě předložena v první polovině ledna 2022,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Co vyčítá Brusel úřadům v posledním dopise ke střetu zájmů? Vadí i chybná evidence skutečných majitelů

Číst článek

O jaké důkazy se bude česká stížnost opírat, ale nechtěl sdělit. „Žaloba bude postavena na argumentaci, kterou Česká republika zastávala v průběhu auditu. Konkrétnější argumentaci nebudeme v této fázi sdělovat,“ napsal pouze.

V čem Česko chybovalo?

V roce 2015 začal platit institut takzvaného aktivního zemědělce. Podle něho mohli unijní podporu čerpat pouze žadatelé, kteří se skutečně živili zemědělskou činností. Cílem tak bylo zabránit, aby dotace pobírali podnikatelé, kteří se ve skutečnosti zemědělství nevěnují.

Tuzemské úřady se tehdy dostaly s Evropskou komisí do sporu o výklad tohoto institutu, proto také v Česku před třemi lety proběhl audit. Komise později na jeho základě vyměřila sankci ve výši 7,5 miliardy korun, na což v roce 2018 upozornily Hospodářské noviny.

Pokutu za chybné čerpání evropských peněz v letech 2015 až 2017 se ale českým úřadům podařilo po bilaterálním jednání srazit, a to o více než šest miliard korun. Brusel poté stanovil sankci na 46 milionů eur, což podle tehdejšího kurzu bylo zhruba 1,16 miliardy korun. Následovalo další kolo jednání a výsledná částka nakonec klesla na 44 milionů eur, tedy dle nynějšího kurzu asi 1,15 miliardy korun.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, který byl v době evropské prověrky ministrem zemědělství, už první snížení pokuty označil za dílčí úspěch. „Je vidět, že argumenty České republiky byly opravdu silné, když se po prvním kole bilaterálního jednání podařilo sankci takto výrazně snížit,“ řekl tehdy redakci.

ČASOVÁ OSA

Září 2017 – Auditní šetření Evropské komise na českých úřadech kvůli nedostatečné kontrole příjemců unijních dotací

Prosinec 2018 – Bilaterální jednání českých úředníků se zástupci Evropské komise ohledně připomínek k předběžným závěrům

Červenec 2019 – Česku končí lhůta na zaslání doplňujících materiálů, o které Evropská komise požádala

Prosinec 2019 – Finální rozhodnutí o částce, kterou má Česko vracet do unijního rozpočtu

Leden 2020 – Česko požádalo o smírčí řízení

Zaří 2020 – Formou videokonference proběhlo jednání se smírčím orgánem

Listopad 2020 – z Bruselu přichází zpráva ze smírčího jednání, podle níž „smír není možný“

Březen 2021 – Česko obdrželo finální verdikt, z unijního rozpočtu má přijít o 1,15 miliardy korun

Listopad 2021 - Brusel poslal českým úřadům tzv. Prováděcí rozhodnutí k pokutě, ministerstvo zemědělství proto začalo chystat žalobu

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme