Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija rezignovala. Důvodem je souběh funkce s náměstkyní primátora

Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) v pondělí odstoupila z funkce v čele městské části, důvodem je souběh s funkcí náměstkyně primátora hlavního města pro sociální věci a zdravotnictví. Oznámila to v pondělí na zasedání zastupitelů městské části. Starostkou se Udženija stala poprvé na konci roku 2021.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija.

Starostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Udženija nadále zůstane řadovou zastupitelkou městské části. „Také se dál budu věnovat věcem, jako je péče o potřebné, seniory, klub pro rodiče a děti, nadační fond a dál budu k dispozici našemu centru sociálních služeb,“ řekla na zasedání zastupitelů.

Koaliční Společně pro Prahu 2 (ODS a TOP 09) na její místo navrhli dlouholetého místostarostu Jana Korsesku (ODS), který má na starosti finance, investice a majetek. Jako místostarostku pak navrhují Lucii Pechovou (ODS). Oba obratem zastupitelstvo do funkce zvolilo.

Opozice nyní požaduje odstoupení neuvolněných radních – to znamená těch, u nichž nejde o jejich hlavní zaměstnání. „Praha 2 si zaslouží radní na plný úvazek,“ řekl opoziční zastupitel Jaroslav Němec (Piráti). Podle něj by tak měla rezignovat rovněž Jana Černochová (ODS), která zůstává radní pro školství a mládež v Praze 2 a zároveň působí jako ministryně obrany.

Obce na Vysočině omezují napouštění bazénů. ‚Voda v nich nemusí být pitná,‘ argumentuje starostka

Číst článek

„Pokud bych chtěla na pozici neuvolněné radní městské části Prahy 2 rezignovat, jistě by vás s tím návrhový a volební výbor seznámil, nic takového na programu ale není,“ reagovala Černochová. Návrh na odstoupení odmítl i místostarosta Michal Zuna (Společně pro Prahu 2).

Zastupitelé hlavního města zvolili letos 16. února za Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Udženiji do funkce náměstkyně primátora pro sociální věci a zdravotnictví. Stejnou oblast měla dosud na starosti také na radnici Prahy 2.

Na magistrátu vládne koalice Spolu, Pirátů a STAN. Starostkou Prahy 2 se stala Udženija loni na ustavujícím jednání zastupitelé městské části. V čele radnice pak byla od prosince 2021, kdy ve funkci vystřídala právě Janu Černochovou (ODS).

V Praze 2 se na koalici domluvily Společně pro Prahu 2 (ODS a TOP 09) a ANO, v 35členném zastupitelstvu mají těsnou většinu 18 hlasů. Komunální volby v Praze 2 vyhrála koalice Společně – ODS a TOP 09 a druhá skončila Praha 2 Sobě.

Praha 2 zahrnuje část centra a širšího centra města a tvoří ji katastry Vyšehradu a části Nového Města, Nuslí a Vinohrad, podle webových stránek radnice v ní žije přes 45 000 obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme