Čeští poutníci ve Vatikánu. Papež František je přivítal při generální audienci, děti svezl papamobilem

Tváří v tvář s papežem Františkem se ve středu ráno setkali mnozí z poutníků, kteří z České republiky přijeli na národní pouť do Vatikánu. Od pondělí si připomínali 30. výročí svatořečení Anežky České, ve středu se zúčastnili generální audience papeže na náměstí sv. Petra. Už po 7.00 stáli ve frontě na bezpečnostní prohlídku, aby se po 9.00 dočkali příjezdu známého papamobilu s hlavou katolické církve.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští poutníci ve Vatikánu. Papež František je přivítal při generální audienci, české děti svezl papamobilem | Zdroj: Reuters

Na cestu speciálním autem mezi jednotlivými sektory na náměstí přizval papež do auta několik českých dětí, které měly české vlajky stejně jako mnozí poutníci. Českým účastníkům audience bylo vyhrazeno místo hned pod pódiem. Na cestě k pódiu byla už také od rána připravena socha sv. Anežky, dar českých věřících papeži. Papež při projíždění náměstím bral některé děti do náručí a žehnal jim. Mezi nimi byla i dvouměsíční Edita Anežka, s níž přijeli na pouť mladí manželé. Jejich rodiče byli ve Vatikánu před 30 lety, kdy papež Jan Pavel II. Přemyslovskou princeznu svatořečil.

Na generální audienci, které papež udílí vždy ve středu, může přijít kdokoli z veřejnosti. Dnes bylo mezi čekajícími z mnoha zemí světa i několik nevěst ve svatebních šatech, mnozí s sebou berou malé děti včetně novorozenců v touze získat pro ně požehnání.

Během audience bude papeži předána socha Koruny sv. Anežky České s otisky prstů lidí, kteří na její vznik přispěli. Součástí daru bude také šek s penězi vybranými ve sbírce a určenými pro chudé a potřebné. Spekuluje se zatím jen o tom, zda bude papeži předán další dopis s pozváním do České republiky.

Socha je odlita z bronzu a ze stříbra a jsou na ní fragmenty skleněných sklíček v barvách české trikolory. Spodní část zdobí naznačené stuhy s částí otisků prstů dárců, další z nich otištěné na papíře vložil sochař do těla plastiky. Vrcholek díla tvoří koruna, jeden z atributů světice. Celý objekt je koncipován jako relikviář, přičemž schránka pro relikvii se nachází pod korunou. Ostatky svaté Anežky ale zatím nebyly nalezeny.

Česká národní pouť k připomínce výročí jejího svatořečení skončí dnes odpoledne bohoslužbou v bazilice svatého Jana v Lateránu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme