Socha pochází z druhé poloviny 18. století a jde o významnou památku lokálních kulturních dějin, evidovanou v Ústředním seznamu památek České republiky.
Rodná Olomouc má k jeho umění podle jeho slov největší výhrady. „Zajímavé, že nejhůř moje sochy akceptují v Olomouci, to je občas složité,“ popisuje Jan Dostál. V zahraničí je to právě naopak.
Pachatelé loni rozbili prosklené dveře oddělující místnost s apoštoly od kaple. Padající sklo následně způsobilo na třech sochách různě hluboké defekty na polychromii i ve dřevě.
Norské ůřady v létě dospěly k závěru, že bude lepší mrožici utratit, a to pro „její vlastní dobro“ i kvůli bezpečnosti lidí, kteří se k ní odvažovali čím dál blíž.
Na prázdné místo památníku Sedmidenní války v Orlové po desítkách let znovu dosedne majestátní Slezská orlice. Český rozhlas dva roky sledoval, jak věrná kopie pětimetrového sousoší vzniká.
Místo na památníku Sedmidenní války v Orlové už zanedlouho opět zaplní majestátní Slezská orlice. Umístění třicetitunového kamenného sousoší provází pečlivá příprava včetně přesné trasy pro jeřáb.
Příběh sochaře Martina Chmelaře, který tvoří obří kopii kamenného sousoší pro památník v Orlové sledujeme v časosběrném seriálu. Zloději nečekaně vykradli jeho pražský ateliér.
„Pískovec má velký obsah křemíku. Kámen je houževnatější, prochází jím železitě mapky a někde jsou vidět i zarůstající praskliny,“ popisuje sochař Chmelař při výběru kamene.
Slezská orlice se vrací do Orlové. O úterý můžete s Českým rozhlasem sledovat, jak dva roky vznikala kopie pětimetrového mohutného sousoší, které na památníku sedmidenní války desítky let chybělo.
Madona na andělském trůnu z Havraně od Mistra Bečovské Madony je unikátní socha ze 14. století. Aktuálně se nachází ve sbírkách Národní galerie Praha. Její původ odhalují výzumníci pomocí CT.
„Ve spisu se objevují klasické obraty, že představovali závadovou mládež. Byli to mladí lidé, kteří nebyli podchyceni v masových organizacích. To se spisem line jako červená niť“ říká historik.
Sochu odkryl tým dobrovolníků koncem února a pro odborníky je objev důležitý i kvůli výzkumu měnících se přírodních podmínek na ostrově ležícím v Tichém oceánu asi 3500 kilometrů západně od Chile.
Někteří Litoměřičané ve městě pomník sovětského vojáka nechtějí. Založili občanskou iniciativu a od začátku ruské agrese na Ukrajině usilují, aby radnice sochu v Jiráskových sadech odstranila.
Ve filmu stanice Netflix Na nože: Glass Onion si zahrály i práce českých sklářů. Více než 60 křišťálových plastik vyráběl tým Jiřího Pačinka z hutě v Kunraticích u Cvikova.
Spolek Dárek pro Putina odhalil v Praze na místě odstraněné sochy maršála Koněva skulpturu hajlujícího skřeta s tváří ruského prezidenta, který utahuje plynový kohout. Ta sklízí ohlasy, ale i kritiku.
Na bubenečském náměstí stála socha maršála Koněva do jara 2020. Místo nyní na čas zaujala Putinova socha, která má podle autora Dušana Dostála poukázat na viníka současného zdražování cen energií.
Rektoři se podle Vybírala setkávají u pomníku Masaryka na Hradčanském náměstí pravidelně. Letos pietní akt rektorů narušilo pokládání věnců organizované Hradem.
Během pandemie covidu-19 byl pro návštěvníky ostrov uzavřen a znovu se otevřel teprve před třemi měsíci. Archeologické naleziště bylo nyní opět uzavřeno a odborníci v něm zkoumají rozsah škod.
O vytvoření sochy projevilo podle organizátora sbírky Erika Holma zájem několik sochařů. Dary prý přicházely převážně z Norska, ale také ze Spojených států.
Opravenou sochu z bronzu odhalili a pokřtili u nově vybudovaného skateparku, který však nebude sloužit jen pro jízdu na kolečkách všeho druhu, ale v zimě na něm vznikne kluziště pro bruslení.
Když byl vrak starořecké lodi v roce 1900 objeven nikoho nejspíše nenapadlo, že jej budou archeologové zkoumat i více jak sto let později. Zrovna v nedávné době, ale odborníci vyzvedl nové objevy,
Skupinu zlodějů, kteří se podíleli na krádeži vzácných bronzových soch, dopadla policie. Krádež provedli před měsícem. Sochy prodali za pár tisíc, obě díla mají hodnotu asi 2 miliony korun.
Někdo na sochu v květnu na čtyřech místech nasprejoval písmeno Z, symbol ruské invaze na Ukrajinu, a na podstavci zanechal nápis v azbuce o Ivanu okupantovi.
Nápad na sochu dostal sochař ve chvíli, kdy se vrátil z pole, kde také hledal vltavíny, ale nic nenašel. Dokonce i prohledával bahno nabalené na svých botách, zdali mu na nich nějaký vltavín neulpěl.