Systém ochrany letounů CASA funguje, stroje mohou letět do válečných zón
Systém vlastní ochrany letadel CASA je funkční. Úspěšné dokončení vojskových zkoušek oznámilo ministerstvo obrany. Kvůli potížím mohla armáda letouny používat jen v bezpečných oblastech, do ohrožených zón nesměly. To se teď změní.
„Konec dobrý, všechno dobré,“ prohlásil náčelník generálního štábu Petr Pavel na tiskové konferenci, kde ministerstvo obrany zveřejnilo výsledky testů ochranného systému letadel CASA. Ve zkouškách údajně obstály minulý pátek, po dvou letech oprav.
Systém dodala za 150 milionů korun firma Omnipol. V kompenzacích zaplatila armádě 20 milionů korun, z této částky vojáci dosud vyčerpali v náhradních dílech zhruba třetinu. Prodloužily se také záruční doby a ze Španělska se vrací dva dvoumístné letouny L-159 jako cvičné stroje pro tuzemské piloty.
Čtyři španělské letouny CASA pořídilo Česko za víc než 3,5 miliardy korun. Krátce poté se ale zjistilo, že stroje mají vadný systém vlastní ochrany, a nesmí proto do nebezpečných oblastí.
Zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák v Hlavních zprávách okomentoval výsledky vojskových zkoušek opravených letounů CASA
„Systém pasivní ochrany slouží k tomu, aby ochránil letadlo a především posádku a cestující před ohrožením raketou - jak zvukově, tak vizuálně signalizuje napadení raketou, ozáření radiolokátorem či laserovým paprskem,“ vysvětlil Pavel Bulant z ministerstva obrany a dodal, že řešení problému je několik.
„Máme celé spektrum možností – od té katastrofické vypovědět celou dodávku transportních letounů přes vypovězení pouze systému pasivní ochrany až po konstruktivní řešení, to znamená jednat s výrobcem a dodavatelem, za jakých podmínek umožníme vyzkoušení systému tak, aby vyhověl všem náročným požadavkům armády.“
Podle Tomáše Souška z časopisu Letectví a kosmonautika jednotlivé komponenty systému vlastní obrany v zásadě fungovaly, systém ale nebyl dostatečně stabilní. „Myslím, že je letoun připraven plnohodnotně plnit celé spektrum úkolů, ke kterým ho celá armáda chce využívat,“ domnívá se Soušek.
Nezodpovědnost výrobce
„Systém je navržen relativně unikátně pro potřeby českého letectva. Je sice sestaven z moderních komponentů, ale jejich kombinace je vlastně unikátní, a tudíž odladění systému trvalo takovou dobu,“ vysvětluje Soušek, podle nějž problémy se systémem svědčí o nezodpovědnosti výrobce, který přislíbil letouny dodat v termínu, v němž nestihl dořešit všechny technické problémy.
Tomáš Soušek z časopisu Letectví a kosmonautika v Ranním interview na Radiožurnálu okomentoval opravu systému vlastní ochrany letounů CASA
„Letouny měly být samozřejmě dodány s funkčním systémem, nicméně se jednalo o systém, který na jiných letounech nebyl zatím implikován, je to naprosto nový, digitální systém. Letectva polské nebo španělské armády má analogový systém, to jsou poněkud starší systémy. My máme v plánu používat letouny CASA minimálně dalších 20 až 30 let, takže jsme požadovali, aby byly na určité úrovni,“ řekl Českému rozhlasu zástupce náčelníka Generálního štábu Bohuslav Dvořák.
Dvořák je s používáním strojů spokojen. „Máme za sebou tři roky používání těchto strojů, mají nalétáno už 3500 hodin včetně operačních úkolů. S CASOU jsme byli už dokonce v Afghánistánu v Kábulu, převáželi jsme i maďarské vojáky do Kosova.“
Nákup vyšetřuje policie
Mnozí odborníci nákup strojů CASA kritizovali. Některým vadila údajně příliš vysoká cena, podle jiných zase nebyly letouny pro českou armádu vhodné. Proti jejich nákupu byl zpočátku také současný ministr obrany Vlastimil Picek.
„Ano, je pravda, že v určité fázi, když se dělaly různé studie, tak jsme doporučovali jiný typ letounů, ale voják pracuje do té doby, dokud rozhodne politik. Politik rozhodl, vláda rozhodla, že se nakoupí letouny CASA. Asi k tomu měla vážný důvod včetně ekonomického,“ řekl ještě jako náčelník generálního štábu v České televizi.
Nákup letadel CASA navíc vyšetřuje policie. Exministryni obrany Vlastu Parkanovou viní z toho, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů a tím připravila stát o víc než půl miliardy korun. Policie se zajímá i o jejího bývalého náměstka Jiřího Staňka. Oba vinu odmítají.