Arabština už možná nebude v Izraeli úředním jazykem. ‘Vyhlášení války,‘ tvrdí arabský poslanec

Legislativní výbor izraelské vlády v neděli schválil návrh zákona, na jehož základě by arabština přestala být druhým úředním jazykem v zemi. Kontroverzní návrh předpokládá, že arabština bude mít napříště už jen „zvláštní status“, napsal list Times of Israel. Zákonná předloha, která ještě musí projít ve dvou čteních parlamentem, definuje podle něj Izrael jako „národní domovinu židovského národa“.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

‚Diskriminace dostala pečeť,‘ myslí si o návrh zákona arabský poslanec | Zdroj: Pixabay

Podobný návrh neprošel v Izraeli v roce 2014. Kritici mu tehdy vytýkali, že zákon diskriminuje arabskou menšinu a další menšiny v Izraeli.

Arabové jsou v populaci 8,7 milionu Izraelců zastoupeni více než 20 procenty. Dosud jsou úředními jazyky v zemi hebrejština a arabština.

Palestinka ohrožovala izraelskou policii nůžkami, ta ženu zastřelila

Číst článek

Arabský poslanec Ajmán Auda označil podle agentury DPA dnešní rozhodnutí kabinetního výboru za „vyhlášení války" arabským občanům Izraele. „Diskriminace dostala právní pečeť," řekl. Nebezpečí předkládaného zákona podle něj tkví v tom, že „vytváří dvě třídy občanů - Židy a Araby".

Poslanec Avi Dichter z pravicově orientované vládní strany Likud, který za návrhem zákona stojí, ho obhajoval jako nezbytný. Cílem Palestinců je prý „zničit národní stát Židů". A navržený zákon má zajistit, aby Židé mohli být „svobodným národem ve své zemi".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme