‚Vyjměte růžence z našich vaječníků.‘ Argentina zažívá drama kvůli legalizaci potratů

Poslanci dolní komory argentinského parlamentu ve čtvrtek jen těsně odhlasovali legalizaci potratů. Návrh zákona teď zamíří do místního senátu. Velmi vypjatá a vyostřená debata trvala přes 20 hodin a zákonodárci nakonec povolení interrupcí podpořili 129 hlasy, zatímco 125 bylo proti, informuje španělský deník El País.

Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detailní záběr jedné z tisíců účastnic demonstrace za legalizaci potratů v Argentině, Buenos Aires, 14. června 2018.

Detailní záběr jedné z tisíců účastnic demonstrace za legalizaci potratů v Argentině, Buenos Aires, 14. června 2018. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Po oznámení výsledků před budovou parlamentu začaly nadšeně jásat a tleskat tisíce mladých dívek. Všechny podle listu překypovaly radostnými emocemi a některé dokonce plakaly štěstím. Zato na druhé straně náměstí odpůrci zákona jen zklamaně potřásli hlavami.

Jen málokdo v Argentině si přitom ještě nedávno dokázal představit, že by alespoň jedna z komor parlamentu legalizaci umělého přerušení těhotenství skutečně podpořila. Prezident Mauricio Macri, dřívější odpůrce této myšlenky, se nicméně před třemi měsíci rozhodl o věci připustit debatu na politické scéně.

Nyní se návrh zákona přesune do argentinského senátu, který je ale naladěný konzervativněji, než je tomu u poslanecké sněmovny. A zatím vše naznačuje, že právě tam legislativa ztroskotá.

El País nicméně upozorňuje, že jihoamerickou zemí nyní zmítá vlna feminismu. Jak dokazuje čtvrteční krok poslanců, Argentina právě zažívá historický okamžik a všechno je možné.

Nicméně sledovat samotný průběh hlasování bylo velmi emočně vyčerpávající. Čísla se neustále měnila a konečný výsledek zapříčinilo rozhodnutí jen několika málo zákonodárců. Rozdělení argentinské společnosti v otázce legalizace potratů se tak zrcadlilo i ve sněmovně. Až na levici, která interrupce jednotně podpořila, všechny zbylé strany zasáhly vnitrostranické rozepře a hlasy jejich poslanců byly rozdělené.

Rok až čtyři ve vězení

V současné době jsou potraty v Argentině nezákonné kromě případů znásilnění či pokud je matka v ohrožení života. Ženám, jež se přesto pokusí těhotenství ukončit nelegálně, hrozí vězení od jednoho do čtyř let.

V emotivním projevu brojil za podporu návrhu Fernando Iglesias, poslanec vládní koalice Cambiemos neboli Změníme. „My jsme změna. Chceme změnu, a ne zachování statu quo,“ prohlásil. S mapou světa v ruce pak vyzval kolegy, aby se zamysleli, kam chtějí, aby Argentina patřila.

„V Severní Americe, Asii, Evropě je potrat legální. Anebo se snad chceme podobat spíše Africe a zbytku Jižní Ameriky? To jsou jediné kontinenty, kde potraty legální nejsou, a kde je mnohem větší nerovnost a násilí,“ zdůraznil Iglesias.

Španělský deník připomíná, že v Argentině je každoročně hospitalizováno na 50 tisíc žen kvůli komplikacím způsobených potratem, z nichž asi padesát zemře.

Když otěhotní moje fena...

Jedním z nejkontroverznějších výstupů byl naopak projev Estely Regidorové, rovněž zástupkyně vládní koalice. Poté, co se představila jako „ochránkyně zvířat“, uvedla, že když otěhotní jejich fena, taky ji nevedou na potrat. „Co je to s námi lidmi, že náš zkažený rozum umí přehlušit hlas našeho srdce?“ položila otázku do pléna.

V Argentině tradičně velké politické debaty zahajují prezidenti. Bylo tomu tak například při diskuzích o legalizaci rozvodů nebo stejnopohlavních manželství. Současná hlava státu Macri sice osobně s potraty nesouhlasí, ale v únoru se prezident kvůli celospolečenskému tlaku rozhodl debatu umožnit.

Od té doby se jí nicméně sám nezúčastňuje. Pouze prohlásil, že se zaručí, aby byl konečný výstup parlamentu respektován a že ho v žádném případě nebude vetovat.

Rozpolcená společnost

Legalizace potratů se navíc v Argentině těší velké podpoře veřejnosti, ačkoliv ji toto téma zároveň značně polarizuje. Transparenty mladých aktivistů před zákonodárným sborem tento týden hlásaly slogany jako „Vyjměte růžence z našich vaječníků“ nebo „Je to mé tělo a moje volba“. Těmto lidem vadí hlavně velký vliv katolické církve na dění v zemi.

Na druhé straně náměstí se ve znatelně menším počtu společně modlili odpůrci návrhu s nápisy jako „Ano životu, ne potratům“. Takto oba tábory čekaly na rozhodnutí dolní komory.

Ačkoliv je schválení v poslanecké sněmovně historickým krokem, konečná legalizace v senátu bude mnohem složitější. Mnoho zákonodárců především ze severní části Argentiny se změnou nesouhlasí a předpokládá se, že budou hlasovat proti.

Velké napětí panuje kolem hlasu bývalé prezidentky země Cristiny Fernándezové Kirchnerové, která během svého osmiletého mandátu diskuzi v parlamentu odmítala připustit. Je ale možné, že její dcera a tisíce mladých lidí v ulicích názor exprezidentky změní, uzavírá El País.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme