Bývalá první dáma Livia Klausová se ujala velvyslanectví na Slovensku

Bývalá první dáma České republiky Livia Klausová je novou českou velvyslankyní v Bratislavě. Slovenskému prezidentovi předala své pověřovací listiny. Klausovou do funkce prosadil po svém zvolení prezident Miloš Zeman. Proti byl naopak bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ani na Slovensku není postoj k jejímu jmenování jednoznačný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová odevzdala v Bratislavě pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi | Zdroj: ČTK

Klausová má ke Slovensku vztah, mimo jiné kvůli svému původu. „Oba moji rodiče pocházejí ze Slovenska, otec ze středního Slovenska a maminka z Liptova. Slovensko mám velice ráda,“ řekla při své poslední cestě do Bratislavy ještě v roli první dámy.

Její původ připomněl i slovenský premiér Robert Fico, když hodnotil české rozhodnutí jmenovat Klausovou velvyslankyní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

„Dokonce bych řekl, že ti, co navrhují takový krok, projevují velkou míru citu pro slovensko-české a česko-slovenské vztahy. Jako Slovenka a manželka velmi známého bývalého prezidenta určitě bude na Slovensku přijata s otevřenou náručí,“ uvedl před časem.

Komentátor deníku SME Petr Morvay vidí za Ficovým postojem politický kalkul. Jednobarevná Ficova vláda se prý chce zavděčit prezidentu Zemanovi a jeho spojencům.

„Myslím, že paní Klausová bude velice dobrá velvyslankyně z hlediska vztahů mezi Směrem a panem Ficem a panem Zemanem a zároveň tím křídlem české sociální demokracie, které má blízko k Zemanovi,“ zauvažoval Morvay.

Velvyslanci ČR na Slovensku
1993–1996 Filip Šedivý
1997–2004 Rudolf Slánský
2004–2009 Vladinír Galuška
2009–2013 Jakub Karfík
od roku 2013 Livia Klausová
Zdroj: www.mzv.cz

Funkce velvyslance na Slovensku je obecně považovaná za méně zásadní pro dobré vztahy s Českem, než je tomu v případě velvyslanců v jiných státech, Praha s Bratislavou jsou si tradičně blízké.

Sociolog a bývalý diplomat Martin Bútora však upozorňuje, že i tak má Livia Klausová co pokazit, i kvůli způsobu, jakým byla nominovaná.

Pode Bútory měla Česká republika v posledních letech šťastnou ruku při výběru velvyslanců. Konkrétně jmenoval Slánského, Galušku či Karfíka.

„To jsou velmi zkušení diplomaté, kteří dokázali komunikovat s velmi širokým spektrem na Slovensku. Myslím si, že to tady byly uznávané osobnosti. Tak asi by se očekávalo, že se v této tradici bude pokračovat bez toho, že by vyšly na veřejnost nějaké spory. Obávám se, že to není zrovna nejšťastnější vykročení na česko-slovenském diplomatickém poli,“ podotkl Bútora.

Vojtěch Berger, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme