Dron zabil jednoho z nejvyšších velitelů Al Káidy, působil i po boku Usámy bin Ládina

Při útoku amerického dronu v syrské provincii Idlíb zemřel Abú Khayr Al Masrí, jeden z vůdců teroristické organizace Al-Káida a zeť Usámy bin Ládina. Podle britského deníku Guardian jeho smrt potvrdili džihádisté z bývalé Fronty an Nusrá, se kterou Masrí spolupracoval. Dron v syrské provincii Idlíb zřejmě v neděli zasáhl auto, kterým Masrí cestoval. Pentagon potvrdil útok bezpilotního letounu v této oblasti, ale neuvedl, na koho cílil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) ve městě Maarrat al-Numan | Foto: Voice of America, CC BY 3.0

Abú Khayr Al Masrí se podílel na jednom z prvních atentátů Al Kájdy namířených proti Spojeným státům. Při bombovém útoku na dvě americké ambasády v Tanzánii a Keni v roce 1998 zemřelo přes 200 lidí.

Masrí působil v Afghánistánu po boku Usámy bin Ládina a svůj vliv v teroristické organizaci si upevnil také sňatkem s jeho dcerou. Byl nejdůležitějším mužem v Al Káidě po vůdci Ajmánu Zavahrím. Masrí také strávil přes deset let v íránském vězení. Podle serveru Long War Journal ho Teherán propustil v roce 2015 výměnou za íránského diplomata, uneseného v Jemenu.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme