Existovalo El Dorado?
El Dorado - Zlaté město. Najít toto bájné sídlo jihoamerických indiánů oplývající pohádkovým bohatstvím byl vždy sen nejen španělských dobyvatelů, ale i dnešních dobrodruhů. Náš zvláštní zpravodaj v Jižní Americe Pavel Novák se dostal k El Doradu velmi blízko, ale žádné zlato nezískal.
"Jít a hledat El Dorado, zbavené vší bídy člověčí .," zpívá se v jedné z písniček Waldemara Matušky. Španělští conquistadoři hledali toto bájné město skoro všude. V Peru, v Ekvádoru, v Bolívii i v Kolumbii. Přitom právě tady je jeho existence nejpravděpodobnější. El Dorado by mohlo ležet necelých 50 km severovýchodně od kolumbijské metropole Bogoty.
Je to spíš všeobecně známá legenda, než pravdivý příběh o tom, že u nás bylo, nebo je Eldorádo. Řekl mi Hernand Buitrago z bogotského muzea zlata. Bájné místo plné drahocenného kovu by mělo být na dně vulkanického jezera Guatavita ležícího ve výšce 3000 metrů nad mořem. To bylo obětním místem zdejších indiánů. Jenže oni jezeru neobětovali potraviny nebo zvířata, ale zlato. Z vorů shazovali zlaté předměty do vody.
K jezeru se už ale dnes vůbec nesmí. Hlídá je policie. Těch, kteří by se chtěli do jeho hlubin potopit a zjišťovat, jestli na dně opravdu neleží tuny zlata by totiž byly celé zástupy. Kdo chce ale suchou nohou vstoupit do opravdového zlatého království, musí se vydat do kolumbijské státní banky a navštívit Museo del Oro - tedy muzeum zlata. Je to největší expozice předmětů z tohoto drahého kovu na světě. Jen malá část sbírky se vystavuje. Přes 80% exponátů je v depozitářích. Když ale návštěvník vidí tolik zlata kolem sebe, musí si nutně pomyslet, kolik zlata v této zemi muselo být, než je odsud dobyvatelé odvezli a přetavili na monstrance a krucifixy.
V zajetí zlata se člověk ocitne v multimediální expozici na konci muzea. Za hudebního doprovodu se rozhlíží kolem dokola po vitrínách a přechází mu zrak. I tady by mohlo být ono bájné Eldorádo. Ale není. Přepych a výstavnost Bogoty je v příkrém kontrastu s chudinskými čtvrtěmi na předměstí. Místo jménem El Dorado se tu ale přece jen dá najít. Dokonce jsem na něm byl. Jmenuje se tak totiž bogotské mezinárodní letiště.