Finanční experti varují před problémy v anglickém fotbale

Anglický fotbal má před sebou problematickou budoucnost, pokud peníze ze hry nebudou rozdělovány rovnoměrněji mezi jednotlivými kluby - to je hlavní závěr zprávy o hospodaření anglických fotbalových klubů, s nímž přišli odborníci Birkbeck College v Londýně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Liverpoolu

Fanoušci Liverpoolu | Foto: UEFA

Zpráva akademiků londýnské Birkbeck Colege uvádí , že propast mezi bohatými a chudými kluby neprospívá soutěži a nahlodává zájem fanoušků o hru. Kromě toho mnoho klubů, i těch slavných, se stále musí potýkat s velkou zadlužeností.

Autoři zprávy se domnívají, že kluby musí být lépe řízeny, aby se zajistilo rozumné rozdělování dodatečných příjmů. Podle názoru profesorky Christine Oughtonové, vedoucí pracovní skupiny, která zprávu připravila, je anglický fotbal na rozcestí.

Nejvyšší soutěž premiership je v zajetí sílící krize, která se projevuje ve stagnující návštěvnosti a v nedostatečné rovnováze soutěže. A podle finančního odborníka Joe McLeana pokud se nevytvoří rozumnější podmínky soutěže lepším rozdělováním příjmů, hra je předurčena k dalším potížím.

Osm z deseti fotbalových klubů chce větší podíly z lukrativních televizních kontraktů. Argumentují, že by se tím zmenšila propast mezi nejbohatšími a nejchudšími kluby, omezila by se rizika, zlepšilo by se plánování a usnadnilo splácení dluhů. Na druhé straně reformu podporuje jen 40 procent klubů nejvyšší soutěže. Polovina z nich je proti jakýmkoli změnám a deset procent klubů premiership se nerozhodlo.

Jedním z doporučovaných způsobů zlepšení situace je zvýraznění role podpůrných trastů či organizací, které řídí fanouškové a které jsou v několika případech částečným nebo stoprocentním majitelem klubů. Hnutí trastů fanoušků má podle autorů zprávy potenciál v tom, že by se tato forma mohla stát přirozeným způsobem vlastnictví fotbalových klubů. A to platí nejen pro Anglii, nýbrž pro celou Evropu i ostatní svět.

Anglická fotbalová asociace momentálně připravuje sadu pravidel, která mají být vodítkem pro lepší řízení klubů. Podle autorů zprávy Birkbeck College je reformy zapotřebí, protože kdyby anglický fotbal pokračoval beze změn, mělo by to téměř jistě dlouhodobé nepříznivé následky pro všechny.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme