Italský ministr kultury připravuje plán na záchranu Pompejí

Loni došlo k poškození několika staveb v archeologickém areálu Pompejí. Stálo to post bývalého ministra pro kulturní bohatství Sandra Bondiho. Pompejím se proto věnuje krátce po svém nástupu do funkce také nový ministr Gianfranco Galan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pompeje | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ani ministr Galan ale nevěří, že se mu v krátké době podaří vyřešit všechny problémy obrovského archeologického areálu o rozloze 66 hektarů. Nový ministr nejprve vyslechl přední odborníky a ve spolupráci s experty připravuje plán péče o areál, který navštěvuje ročně 2,5 milionu návštěvníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem Pompejí sleduje spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi

Hlavními liniemi připravovaného projektu je údržba odkrytých památek. Archeologové by navíc chtěly odkrývat další části areálu, protože 22 hektarů je stále pod několikametrovou vrstvou popílku.

Kdysi měl areál 90 dělníků, kteří se starali o pravidelnou údržbu. Dělníky ale nahradili průvodci a obchodníci se suvenýry a o údržbu se nikdo nestaral. Teď by měl areál dostat 30 archeologů a 40 techniků, kteří se budou o pravidelnou údržbu i kontrolu památek starat. Podle ministra se také musí zlepšit kontrola a ochrana areálu před neukázněnými turisty a zloději.

Pompeje navíc dostanou od vlády 80 milionů eur. Ministr se také chce zaměřit na nejmodernější technologie a hodlá scanerizovat celý areál tak, aby bylo možné zjistit pohyb zdí a intervenovat včas. Nový ministr také počítá se spoluprací s různými universitami.

Vědunka Lunardi, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme