Středomoří sužují extrémní vedra. V Tunisku naměřili přes 50 stupňů, Itálie a Španělsko hlásí čtyřicítky

Střední a západní Středomoří sužuje vlna veder, která by měla pokračovat do začátku příštího týdne. V Tunisku meteorologové naměřili nový teplotní rekord, uvedla agentura Efe. V tuniském vnitrozemí teploty vystoupaly nad 50 stupňů Celsia. Přes 40 stupňů ve čtvrtek naměřili také v Itálii a Španělsku.

Madrid/Řím/Tunis (Aktualizováno: 21:02 12. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jih Evropy sužují extrémní vedra. | Zdroj: Reuters

Tuniská meteorologická služba ve čtvrtek zaznamenala teplotu 50,2 stupně Celsia ve městě Kajruván. Podle tuniských meteorologů se jedná o nejvyšší teplotu naměřenou v Africe a druhou nejvyšší na světě. Tunisko překonalo svůj teplotní rekord druhý den po sobě. V hlavním městě Tunisu rtuť teploměru vystoupala na 48 stupňů Celsia.

Řecko nadále sužují ničivé požáry. Tábor s českými hasiči se kvůli nebezpečí připravil na přesun

Číst článek

Od pondělí tuniské úřady evidují zhruba 30 lesních požárů. V sousedním Alžírsku ohně způsobily rozsáhlé materiální škody a bezmála 70 lidí zemřelo.

Rozsáhlé požáry hlásí také jih Itálie. V Kalábrii bylo ve čtvrtek odpoledne aktivních 59 požárů a další desítky ohňů zuří na Sicílii. V obou regionech od minulého týdne zahynulo v souvislosti s požáry pět lidí. Vzhledem k tomu, že situace s požáry se v Itálii zhoršuje, Evropská komise se dohodla na přesunutí tří francouzských hasicích letadel, jež v současnosti působí v Řecku.

Výstrahy před vedrem

Nejintenzivnější vlnu veder čekají italské úřady v pátek a o víkendu. V 15 italských městech, a to včetně Říma, Florencie či Palerma, bude platit od pátku výstraha před extrémními teplotami. Mezi těmito městy je i Bolzano, které se nachází v Alpách a teploty tam jsou obvyklé mírnější, uvádí agentura AP.

Španělská meteorologická služba Aemet ve čtvrtek naměřila na 33 svých stanicích teploty ve výši 40 stupňů Celsia a více. Největší vedra panovala na jihu země, kde meteorologové naměřili teplotu bezmála 43 stupňů Celsia.

Kvůli horku vydala většina španělských regionů varování. Například Katalánsko zakázalo stanování v přírodě či některé zemědělské aktivity, které by mohly přispět ke vzniku požárů. Radnice v Barceloně vydala seznam 162 míst, kde si lidé mohou ulevit před horkem. Jsou mezi nimi muzea, knihovny či školy.

Vzestup teplot v regionu a rozsáhlý příliv horkého vzduchu způsobuje tlaková výše nad Středozemním mořem. Vysoké teploty by na jihu Evropy měly trvat do začátku příštího týdne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme