V Katalánsku finišuje sčítání hlasů, separatisté už slaví. Po volbách budou mít opět většinu

Obyvatelé regionu na severovýchodě Španělska v předčasných volbách vybírali nový parlament. Podle předpokladů zvítězily separatisticky naladěné strany, které v součtu získají nadpoloviční většinu v katalánském parlamentu. V podstatě se tak zopakuje situace z minulého volebního období a opět zřejmě vyvstane otázka o referendu o odtržení Katalánska od Španělska.

Barcelona (Aktualizováno: 23:59 21. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž s katalánskou vlajkou přes sídlem regionální vlády v Barceloně | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Katalánsko má za sebou klíčový volební den. Jeho obyvatelé rozhodovali o tom, jestli budou v této části Španělska vládnout zastánci nezávislosti na Madridu, nebo přívrženci jednoty Španělského království.

Separatistické strany vyhrály volby v Katalánsku a mohou slavit, přestože na prvním místě skončila strana Ciudadanos, která si odtržení od Španělska nepřeje. Separatisté mají po sečtení 99 % hlasů 70 mandátů. K nadpoloviční většině potřebují nejméně 68 křesel.

'Výsledek je neoddiskutovatelný'

Katalánský expremiér Carles Puigdemont ještě před čtvrteční půlnocí z Bruselu vyzval španělskou vládu, aby - s ohledem na výsledky čtvrtečních voleb - okamžitě zrušila přímou správu nad touto autonomní oblastí. Rovněž prohlásil, že hlasování bude muset vzít na vědomí i Evropa.

„Jako premiér Katalánska chci poblahopřát svému lidu k dnešnímu (čtvrtečnímu) výsledku, který je neoddiskutovatelný," prohlásil v Bruselu. „Vyhráli jsme volby ve výjimečné situaci, s kandidáty ve vězení a s vládou v exilu," řekl také politik, který je několik týdnů v Belgii se čtyřmi ministry své vlády. Tu Madrid koncem října sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Oslavy panují i ve volebním štábu strany Ciudadanos, která volby v Katalánsku vyhrála se 37 mandáty. Na sociálních sítích se objevila fotografie s radostným objetím šéfa strany Ciudadanos Alberta Rivery a předsedkyně katalánské odbočky této strany (Ciutadans) Inés Arrimadasové.

Volby do nového regionálního parlamentu vypsala centrální španělská vláda Mariana Rajoye jako jedno z opatření po převzetí přímé kontroly nad odbojným regionem. Na konci října totiž Katalánsko jednostranně vyhlásilo nezávislost.

Úspěch předpověděl už krátce po uzavření volebních místností katalánský deník La Vanguardia, který si nechal odhadnout výsledky na základě exit pollů. 

Volební účast podle průzkumu činila téměř 82 procent.

Pavel Novák, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme